Reklama

Reklama

Rosyjski statek kosmiczny gotowy do startu. "Zapewni Rosji bezpieczeństwo"

Rosyjska rakieta kosmiczna Sojuz 2.1b gotowa do startu - donosi państwowa agencja Roskosmos. To pierwszy statek kosmiczny z federalnego projektu "Sfera", który ma stworzyć rosyjską konstelację satelitów na orbicie okołoziemskiej. Według rosyjskich mediów nowy program kosmiczny ma zapewnić Rosji wysokiej jakości usługi oraz bezpieczeństwo.

Sojuz 2.1b został przetransportowany do kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na wschodzie kraju. 

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez państwową agencję Roskosmos statek kosmiczny został umieszczony w środę w pozycji pionowej i jest przygotowywany przez specjalistów do startu, który ma nastąpić w sobotę o godzinie 22:57 czasu moskiewskiego.

Jak wynika z komunikatu Roskosmosu, rakieta jest nośnikiem trzech urządzeń "Gonets-M", jakie m.in. będą stanowić pierwszą część federalnego projektu "Sfera". 

Rosyjski program kosmiczny "Sfera". "Ma zapewnić bezpieczeństwo Rosji"

W założeniu "Sfery" w ciągu trzech lat na orbitę wyniesionych zostanie kilkaset satelitów, dzięki którym mają powstać m.in. rosyjska sieć internetu szerokopasmowego oraz kosmiczne systemy obserwacyjne.

Reklama

"'Sfera' polega na stworzeniu konstelacji satelitów, składającej się z ponad 600 statków kosmicznych. Głównym celem programu jest zapewnienie wysokiej jakości usług w Rosji poprzez tworzenie nowych krajowych technologii, systemów i produktów dla efektywnej cyfrowej transformacji gospodarki, a także zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - przekazał rosyjski dziennik "Izwiestija", należący do największego prywatnego holdingu medialnego w Rosji, zwanego Grupą Mediów Narodowych.

Program rządowy "Sfera" został zatwierdzony w kwietniu i uzgodniony z rosyjskimi ministerstwami cyfryzacji, rozwoju i finansów.

Reklama

Reklama

Reklama