Reklama

Reklama

Rosyjski polityk: Polska istnieje dziś tylko dzięki naszemu krajowi

"Oświadczenie prezydenta Polski rehabilituje faszyzm, obraża pamięć naszych dziadków i pradziadków, którzy oddali życie za wolność i niepodległość narodu polskiego" - napisał Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, odnosząc się do słów prezydenta Andrzej Dudy w sprawie reparacji wojennych od Rosji. "Polska istnieje dziś jako państwo tylko dzięki naszemu krajowi" - dodał.

W czwartek prezydent Andrzej Duda przekazał, że Polska powinna domagać się reparacji za II wojnę światową nie tylko od Niemiec, ale także od Rosji. - Niemcy rozpoczęły drugą wojnę światową i zaatakowały Polskę. Oczywiście Rosja później dołączyła do tej wojny, dlatego uważam, że reparacji powinniśmy domagać się też od Rosji - powiedział prezydent dla "Wprost". 

Jak przekazują prokremlowskie media, do wypowiedzi Dudy za pośrednictwem serwisu Telegram odniósł się przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Wiaczesław Wołodin. Polityk napisał, że Rosja za "wyzwolenie świata od nazizmu poniosła wysoką cenę 27 milionów zabitych".  

Reklama

"Polska istnieje dziś jako państwo tylko dzięki naszemu krajowi. Polaków, tak jak Rosjan, Ukraińców i Białorusinów eksterminowano w obozach koncentracyjnych, wykorzystywano do ciężkich prac" - napisał.  

Wołodin: Nasz naród, sam głodując, wysyłał żywność, aby pomóc Polsce

Wołodin dodał, że w "styczniu 1945 roku mieszkańcy Warszawy witali wojska radzieckie z kwiatami i łzami w oczach". "Nasz naród, sam głodując, wysyłał żywność, aby pomóc Polsce" - napisał. 

"Oświadczenie prezydenta Polski rehabilituje faszyzm, obraża pamięć naszych dziadków i pradziadków, którzy oddali życie za wolność i niepodległość narodu polskiego" - dodał.  

ZOBACZ: Rosyjski polityk grozi USA odebraniem Alaski. "To ziemia naszych przodków"

Jak przekazał, właściwe organy w Rosji przeanalizują oświadczenie Dudy i "podejmą odpowiednie środki pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej". 

Reparacje od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę 

W środę Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd Niemiec do przyjęcia "odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej". Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, do rozmów na temat reparacji od Niemiec Polska chce włączyć także Izrael

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy