Reklama

Reklama

Rosyjska służba bezpieczeństwa aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu. "Kolejna prowokacja"

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) aresztowała ukraińskiego konsula generalnego w Sankt Petersburgu. Jak informuje agencja TASS, dyplomatę zatrzymano pod zarzutem próby pozyskania poufnych informacji. Miały one pochodzić z baz danych organów porządku publicznego, w tym właśnie FSB. - Pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, obecnie już jest na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej - poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Ocenił, że to "kolejna prowokacja" Rosji i obiecał odpowiedź ukraińskiej strony.

"Federalna Służba Bezpieczeństwa aresztowała w sobotę konsula generalnego Ukrainy w Sankt Petersburgu Ołeksandra Sosoniuka" - poinformowało TASS centrum ds. kontaktów ze społeczeństwem FSB.

"Do zatrzymania doszło podczas spotkania konsula generalnego z obywatelem Federacji Rosyjskiej, od którego otrzymał on tajne informacje pochodzące z baz danych prowadzanych przez organy porządku publicznego i FSB" - wskazano.

W oświadczeniu FSB cytowanym przez TASS podkreślono też, że "tego rodzaju działalność jest sprzeczna ze statusem pracownika służby dyplomatycznej i niesie otwarcie wrogi charakter w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej".

Reklama

"Kolejna prowokacja Rosji"

Tymczasem rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji".

Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, a obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania - dodał. 

- Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź - zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje