Reklama

Reklama

"Rosyjska sałatka" na szczycie NATO. Szybka reakcja organizatorów

W menu hotelowej restauracji podczas szczytu NATO w Madrycie znalazła się "sałatka rosyjska". Wywołało to konsternację wśród dziennikarzy i członków delegacji. Gdy sprawę nagłośniły media, organizatorzy zmienili nazwę popularnej w Hiszpanii sałatki jarzynowej z majonezem. Od teraz nazywa się ona "kijowska", "ukraińska" lub "tradycyjna".

W czasie szczytu NATO w Madrycie przyjęto deklarację, sytuująca Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dotychczas NATO w swych dokumentach postrzegało Rosję jako partnera.

Tym większe zdziwienie wywołała nazwa sałatki, którą mogli kupić uczestnicy spotkania.

"Jestem trochę zaskoczony"

- Rosyjska sałatka na szczycie NATO? Jestem trochę zaskoczony tym wyborem potraw - powiedział dziennikarz Iñaki López. 

"Wśród kolegów dziennikarzy, pochodzących z innych krajów sensację robi rosyjska sałatka, którą serwują jako danie numer jeden w stołówce" - napisała z kolei na Twitterze dziennikarka Belén Carreño Bravo.

Reklama

Sałatka ze zmienioną nazwą

Po nagłośnieniu sprawy przez media, organizatorzy postanowili zmienić nazwę sałatki. W karcie menu restauracji, z której korzysta ok. 2 tys. dziennikarzy, pracujących na terenie centrum targowego Ifema w Madrycie, przemianowano ją z "rusa" - "rosyjskiej" - na "tradicional", tj. "tradycyjna". Zmieniono także jej nazwę w jęz. angielskim - z "potatoes salad Russian style" na "traditional salad".

Sałatka została zaserwowana również na kolacji ministrów obrony i spraw zagranicznych państw członkowskich. W tym wypadku pod nazwą: "kijowska".

Media przypominają, że znany szef kuchni Jose Andres, który był odpowiedzialny za kolację dyplomatów, już w maju zrezygnował z określania popularnej sałatki jarzynowej jako "rosyjskiej". Szef kuchni ogłosił na Twitterze, że nie będzie serwował sałatki "rosyjskiej", gdyż zmienił jej nazwę na: "kijowska" lub "ukraińska".

Sałatkę jarzynową, znaną do tej pory jako "rosyjska", spopularyzowali w Europie i Stanach Zjednoczonych emigranci z Rosji po rewolucji bolszewickiej z 1917 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy