Reklama

Rosyjska prasa: Duda nie zaprosił Putina na 80. rocznicę wybuchu wojny

Rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując komunikat na temat skierowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproszeń na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, konstatuje, że Polska nie zamierza zapraszać władz rosyjskich na uroczystości.

"Władimir Putin nie został zaproszony do Polski na rocznicę wybuchu II wojny światowej" - głosi podtytuł materiału opublikowanego na stronie internetowej "Kommiersanta" w nocy z poniedziałku na wtorek.

"Władze Polski postanowiły nie wysyłać Rosji oficjalnego zaproszenia na wydarzenia poświęcone 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny, która obchodzona będzie 1 września br." - pisze moskiewski dziennik. Omawia depeszę agencji TASS, która powołała się na służby prasowe kancelarii prezydenta RP i relacjonuje, że "zaproszenia zostaną skierowane do przywódców krajów członkowskich UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego". Źródło w MSZ Rosji powiedziało dziennikowi, że Polska nie informowała strony rosyjskiej o swoim oficjalnym stanowisku w tej sprawie.

Reklama

"Kommiersant" podał także, że zwrócił się do kancelarii prezydenta RP o wyjaśnienie, czy planowane jest mimo wszystko zaproszenie przywódców innych państw. Dziennik wyraża przypuszczenie, że w odpowiedzi "służby prasowe prezydenta Polski Andrzeja Dudy, jak się wydaje, zdublowały komunikat, który już był wysłany do korespondenta TASS". Według wersji przytoczonej przez dziennik w komunikacie mowa jest o tym, że Polska będzie obchodzić rocznicę "wspólnie z krajami, z którymi dziś ściśle współpracuje na rzecz pokoju na świecie w oparciu o zasady przestrzegania prawa międzynarodowego". Wymienione są kraje członkowskie NATO, UE i Partnerstwa Wschodniego.

Rosyjski dziennik wyraża następnie ocenę, że "nie po raz pierwszy w Warszawie unika się odpowiedzi wprost, czy Władimir Putin otrzyma zaproszenie". Ocenia także: "nie jest to pierwsze zaproszenie, którego Władimir Putin z Warszawy nie otrzymał". Według dziennika "w styczniu 2015 roku strona polska nie zaprosiła rosyjskiego przywódcy na uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci w Oświęcimiu (niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - PAP) przez wojska radzieckie".

"Kommiersant" przypomina także, że "Władimir Putin po raz ostatni odwiedzał Polskę przed 10 laty", gdy będąc premierem Rosji brał udział w uroczystościach na Westerplatte podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Z Moskwy Anna Wróbel 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy