Reklama

Reklama

Rośnie liczba osób opuszczających Rosję. Dwukrotnie więcej niż przed rokiem

Od początku bieżącego roku z Rosji wyjechało 419 tys. ludzi - wynika z danych rosyjskiego urzędu statystycznego Rossat. Jak przeanalizował niezależny portal Meduza, to dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w 2021 roku. Wtedy to Rosję opuściło 202 tys. obywateli.

Najwięcej wyjeżdżających kierowało się na Ukrainę (prawie 80 tys.), do Tadżykistanu, Armenii i Kirgistanu. Ogółem do krajów byłego ZSRR wyjechało 368 tys. osób, a do krajów dalej położonych, głównie Chin, Indii i Wietnamu - ponad 50 tysięcy.

Rosja. Tysiące ludzi przekroczyło granicę

Z danych Rosstatu wynika, że tysiące ludzi przyjeżdżały też do Rosji. Z krajów byłego ZSRR przybyło 294 tys., a z krajów dalej położonych - około 27 tysięcy. Jednak oznacza to, że mimo powrotów fala wyjeżdżających była wyższa o ponad 90 tysięcy.

Przed rokiem bilans był odwrotny - liczba wjeżdżających o ponad 100 tysięcy przekraczała liczbę opuszczających Rosję.

Reklama

Wielu Rosjan zdecydowało się opuścić kraj po inwazji rosyjskiej na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego. W maju portal Meduza szacował, powołując się na dane demografów, że w pierwszych dwóch-trzech tygodniach wojny około 150 tysięcy Rosjan wyjechało m.in. do Gruzji, Armenii i Izraela. Obecnie nie ma pewnych danych na temat skali emigracji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy