Reklama

Reklama

Rosnące ceny energii. Unijni przywódcy osiągnęli porozumienie

Przywódcy 27 państw na unijnym szczycie w Brukseli zgodzili się, że będą pracować razem nad "środkami" mającymi na celu powstrzymanie wzrostu cen energii - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Oprócz obniżenia cen, członkowie wspólnoty mają pracować nad zagwarantowaniem bezpieczeństwa dostaw oraz zmniejszenie popytu.

- Mamy porozumienie ws. energii. Istnieje silne i jednomyślne zobowiązanie do wspólnego działania (...), aby osiągnąć trzy cele: niższe ceny, gwarancje bezpieczeństwa dostaw i kontynuację prac w celu zmniejszenia popytu - powiedział Charles Michel na konferencji prasowej. Wspólne stanowisko wyklarowało się w nocy z czwartku na piątek.

Jak dodał Michel, przywódcy zgodzili się, że będą wspólnie pracować nad środkami mającymi na celu ograniczenie cen energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Unijni przywódcy nie podjęli jednak ostatecznej decyzji w sprawie wprowadzenia limitu cen na gazu w UE. Większość krajów UE popiera jego wprowadzenie, jednak istnieją różnice zdań co do tego, jaki mechanizm zastosować.

Reklama

Szczyt UE. Von der Leyen: Mamy dobrą mapę drogową

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że UE ma "teraz bardzo dobrą i solidną mapę drogową, aby dalej pracować nad tematem cen energii".

Jak dodała, UE wprowadzi mechanizm korekty rynkowej, który ma być uruchamiany wtedy, gdy ceny gazu będą nadmiernie wysokie. Poinformowała, że konkretne propozycje ustawowe przygotują wspólnie Komisja Europejska i ministrowie energetyki krajów UE.

Von der Leyen przekazała, że przywódcy na szczycie poparli wprowadzenie w UE wspólnych zakupów gazu i w tym celu budowę specjalnych "konsorcjów zakupowych". - Celem jest zwiększenie naszej siły rynkowej - wskazała.

Przekazała, że unijni liderzy zgodzili się na utworzenie unijnego indeksu cenowego gazu, który odzwierciedlałby fakt, że do UE dociera coraz więcej gazu skroplonego.

Poinformowała też, że w przyszłym tygodniu Komisja przedstawi propozycje tymczasowych ram kryzysowych ws. pomocy publicznej. - To da państwom członkowskim lepsze możliwości, aby wspierać firmy w obliczu obecnego kryzysu przy zachowaniu sprawiedliwych zasad na wspólnym rynku dla każdego - powiedziała.

"Należy zintensyfikować działania"

W konkluzjach ze szczytu przywódcy UE poprosili swoich ministrów i Komisję o "przedłożenie konkretnych decyzji" w sprawie "tymczasowego dynamicznego korytarza cenowego w transakcjach na gaz ziemny", który ograniczyłby skoki cen gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej.

Zobacz też: Maksymalne ceny prądu. Sejm wprowadza poprawki do ustawy

"Szczyt UE zdecydował, że w kryzysie należy przyspieszyć i zintensyfikować działania, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, zapobiegać racjonowaniu konsumpcji i zapewnić obniżki cen dla konsumentów prywatnych i przedsiębiorstw" - podkreślają unijni przywódcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy