Reklama

Rosjanie znów atakują. Zarzucają fałszowanie historii

​Rosjanie oceniają II wojnę światową przez pryzmat radzieckiej propagandy. Do takiego wniosku doszedł profesor Norman Davies. Historyk z Oxfordu wygłosił w polskiej ambasadzie w Moskwie wykład poświęcony wojnie z hitlerowskimi Niemcami.

Wiele stwierdzeń, które padły w trakcie wykładu zaskoczyło obecnych na sali rosyjskich historyków. Norman Davies na przykładzie Polski wyjaśniał, że nie można jednoznacznie stwierdzić kto był zwycięzcą w II wojnie światowej, bowiem losy wielu narodów pogmatwała powojenna polityka.

Przypomniał też Rosjanom, że ZSRR brał udział w II wojnie od samego jej początku, jednak dopiero od 1941 roku po właściwej stronie koalicji antyhitlerowskiej. W odpowiedzi usłyszał od swoich rosyjskich kolegów historyków, że to Armia Czerwona przyniosła wolność znacznej części Europy a Wielka Wojna Ojczyźniana jest świętym symbolem dla milionów Rosjan.

Taki punkt widzenia nie zdziwił profesora Daviesa, bowiem w jego ocenie Wielka Wojna Ojczyźniana jest jednym z niewielu wydarzeń, z których współczesna Rosja może być dumna. Przy okazji dyskusji, rosyjscy goście zarzucili profesorowi Davisowi wpisywanie się w zachodnio - europejski trend zniekształcania historii.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy