Reklama

Reklama

Rosjanie uciekają do UE. Państwa członkowskie obawiają się o bezpieczeństwo

Rosjanie, którzy uciekają przed mobilizacją wojskową do państw Unii Europejskiej budzą niepokój o bezpieczeństwo narodowe członków Wspólnoty. W związku z tym w poniedziałek ambasadorowie państw członkowskich wezwali Komisję Europejską do zaktualizowania wytycznych dot. polityki wizowej w tej sprawie - przekazało PAP źródło UE.

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE spotkali się w poniedziałek, aby omówić wspólne podejście UE do osób uciekających przed mobilizacją w Rosji.

- Ambasadorowie uzgodnili, że zlecą Komisji Europejskiej zaktualizowanie wytycznych dotyczących polityki wizowej dotyczącej Rosji w kontekście bezpieczeństwo narodowego państw członkowskich - poinformowało źródło. Państwa UE zobowiązały też Komisję i FRONTEX (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) do ścisłego monitorowania wjazdów Rosjan do państw trzecich oraz do UE, po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji.

Reklama

Komisja miała zostać proszona o kontynuowanie prac nad pomocą makrofinansową dla Ukrainy, a Europejska Służba Działań Zewnętrznych o przedstawienie planu, w jaki sposób UE może nadal zapewniać pomoc wojskową dla Ukrainy.

Michel chce przyjmować Rosjan

Szef Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się w weekend za otwarciem UE dla uciekających Rosjan. W rozmowie przeprowadzonej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Michel powiedział, że UE powinna wykazać "otwartość na tych, którzy nie chcą być instrumentalizowani przez Kreml". 

Zaznaczył, że ogłoszenie w środę przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji zmieniło dynamikę wojny na Ukrainie.

Michel powiedział, że jest otwarty na konsultacje z kolegami z UE na temat tego, jak można rozwiązać kwestię uciekających przed mobilizacją Rosjan.

- W zasadzie uważam, że (...) Unia Europejska (powinna) gościć tych, którzy są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych. Jeśli w Rosji ludzie są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych, ponieważ nie podążają za tą szaloną decyzją Kremla o rozpoczęciu wojny na Ukrainie, musimy wziąć to pod uwagę - dodał.

W tym miesiącu UE zgodziła się zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją po tym, jak kilka krajów unijnych zaprotestowało przeciwko obecności w UE turystów z Rosji, gdy reżim Putina toczy wojnę na Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL