Reklama

Reklama

Rosjanie latają na wakacje do Europy. Wykorzystują do tego Finlandię

Rosjanie wykorzystują Finlandię, aby wyjechać na wakacje do innych państw. O coraz popularniejszym sposobie, dzięki któremu rosyjscy obywatele mogą zwiedzać Europę, poinformowało fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Służby zastrzegają jednak, że mają sposób, który ograniczy Rosjanom możliwość podróżowania.

Jussi Tanner, dyrektor generalny służby konsularnej w fińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych poinformował, że po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią COVID-19, ruch na granicy rosyjsko-fińskiej w porównaniu do wiosny ubiegłego roku wzrósł od 10 do 30 proc. Jak donoszą media w Finlandii, wiele rosyjskich firm oferuje swoim rodakom bezpośrednie przejazdy autokarami z Petersburga na lotniska w Helsinkach i Lappeenrancie, skąd mogą dostać się bezpośrednio do innych europejskich krajów.

W przyszłości sytuacja może jednak ulec zmianie. Tamtejsze służby mogą przestać wydawać wizy Rosjanom, jeśli ich wcześniejsza wiza została wykorzystana jedynie w celu podróży do innego kraju. 

Reklama- Jeśli rosyjscy turyści zaczną podróżować na fińskich wizach po całej Europie, ministerstwo będzie zmuszone interweniować - zapowiada Jussi Tanner w rozmowie z fińskim serwisem "Yle".

UE i Rosja wciąż z umową wizową

Przypomnijmy, że porozumienie wizowe pomiędzy Unią Europejską a Rosją wciąż obowiązuje. Niektóre kraje postanowiły jednak zawiesić na czas nieokreślony wydawanie wiz rosyjskim obywatelom. 

Jednym z przykładów jest Łotwa, która podjęła taką decyzję w piątek 5 sierpnia. Ambasada Łotwy w Rosji poinformowała, że jedynym wyjątkiem jest wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

Kwestia wiz dla Rosjan ma być omawiana na nieformalnych spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Zostało ono zaplanowane na 31 sierpnia.

- Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach poznamy więcej szczegółów w tej sprawie - dodał Jussi Tanner.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy