Reklama

Rosja: Zatrzymano prawosławnego duchownego podejrzanego o molestowanie nieletnich

Prawosławny duchowny z regionu orenburskiego w europejskiej części Rosji, który adoptował 70 dzieci, został zatrzymany za molestowanie nieletnich. W czwartek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że za poszkodowanych uznano siedmioro jego podopiecznych.

55-letni Nikołaj Striemski, przeor prawosławnego monasteru w miasteczku Saraktasz w obwodzie orenburskim, od lat 90. razem z żoną adoptował 70 dzieci z sierocińców z różnych regionów Rosji

Striemski został zatrzymany w środę. Zgodnie z decyzją sądu w Orenburgu duchowny ma pozostać w areszcie do 12 listopada. Przedstawiono mu zarzuty z trzech artykułów: gwałt, nierządne czyny i niedopełnienie obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci.

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej od stycznia do sierpnia 2018 roku Striemski "niejednokrotnie" dopuszczał się w stosunku do sześciorga podopiecznych "nierządnych czynów" oraz dokonał gwałtu na jednym z nich. Według źródeł Striemski został zatrzymany po skargach podopiecznych.

Reklama

Adwokaci duchownego przekazali, że Striemski nie przyznaje się do winy i określa skargi dzieci jako "zmyślone". Agencja Interfax pisze, że obrona złożyła wniosek o przeniesienie go do aresztu domowego, ponieważ w zakładzie karnym zabronione jest noszenie prawosławnego krzyża, co dla duchownego jest "nie do pomyślenia". Striemski zaznaczał też, że jego areszt może zaszkodzić Kościołowi prawosławnemu.

Na czas dochodzenia Striemski został odsunięty od posługi w obwodzie orenburskim, którą rozpoczął w latach 90. po powrocie ze służby wojskowej w Afganistanie.

Zamieszani członkowie rodziny

W związku ze sprawą śledczy zatrzymali też córkę i zięcia duchownego.

"Jego córka Jelena Striemska i zięć Wiktor Szczerbakow w sierpniu 2018 roku, stosując przemoc, zamknęli w garażu troje niepełnoletnich poszkodowanych, tam przetrzymywano ich przez dłuższy czas" - poinformował w czwartek Komitet Śledczy.

Niepokorny pop

To nie pierwsze zawieszenie Striemskiego w pełnieniu funkcji duchownego: w 2015 roku odsunięto go od obowiązków po tym, jak został zatrzymany przez policję, kiedy w stanie upojenia alkoholowego prowadził samochód. Według mediów po kilku miesiącach został przywrócony.

Orenburska redakcja radia Echo Moskwy informuje, że duchowny jest właścicielem wielu nieruchomości w Rosji i za granicą, a śledczy wspominali o jego powiązaniach z organami ścigania, przedstawicielami władz i świata przestępczego.

Striemskiemu i jego licznej rodzinie poświęcono szereg reportaży, w których m.in. prezentowano jego kolekcję luksusowych samochodów. 

Według Echa Moskwy w 2012 roku Striemski spotkał się w Betlejem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy