Reklama

Reklama

Rosja: Zatrzymano dwoje współpracowników Aleksieja Nawalnego

Przebywający na emigracji współpracownik Nawalnego - Leonid Wołkow - poinformował, że Ksenia Fadiejewa i Zachar Sarapułow, którzy niegdyś kierowali regionalnymi sztabami więzionego lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, zostali we wtorek zatrzymani przez rosyjskich śledczych. Opozycjoniści, mimo namowy Wołkowa, nie chcą opuścić swojego kraju.

Fadiejewa, która kierowała sztabem Nawalnego w Tomsku oraz Sarapułow, który stał na czele struktur opozycjonisty w Irkucku, zostali zatrzymani w celu przesłuchania - przekazał Wołkow w komunikatorze Telegram. Dodał, że może im grozić postawienie zarzutów o ekstremizm, grożących karą wieloletniego pozbawienia wolności.

Wołkow napisał, że namawiał oboje działaczy do opuszczenia Rosji, tak jak uczynili to inni opozycjoniści, ale Fadiejewa i Sarapułow odmówili. - W sprawie zatrzymania opozycjonistów nie udało się na razie uzyskać komentarza Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej - informuje agencja Reutera.

Reklama

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności za rzekome defraudacje finansowe

Sieć sztabów Nawalnego w regionach Rosji powstała przed rokiem 2018, gdy opozycjonista zamierzał startować w wyborach prezydenckich. Sztaby zajmowały się koordynacją demonstracji zwolenników Nawalnego, które odbywały się w późniejszych latach w wielu miastach Rosji, pod hasłami walki z korupcją. Struktury zostały rozwiązane w kwietniu br., w obawie przed represjami władz.

Zarówno sztaby Nawalnego, jak i założona przez niego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) zostały w czerwcu uznane przez władze Rosji za organizacje ekstremistyczne. Wielu działaczom tych struktur oraz samemu Nawalnemu i jego najbliższym współpracownikom, w tym Wołkowowi, wytoczono sprawy karne.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym 2021 r. po powrocie opozycjonisty z Niemiec, w których leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

Reklama

Reklama

Reklama