Reklama

Reklama

Rosja wspiera ofensywę reżimu Assada w Syrii

Syryjska armia wraz ze sprzymierzonymi bojownikami kontynuowała we wtorek pomyślnie ofensywę, która może doprowadzić do przerwania linii zaopatrzenia rebeliantów między Aleppo a granicą z Turcją - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium ofensywę mocno wspiera lotnictwo rosyjskie.

Operacja sił rządowych zdaje się mieć na celu przebicie się przez kontrolowane przez rebeliantów tereny na północ od Aleppo w celu dotarcia do szyickich miejscowości, Nubl i Al-Zahraa, lojalnych wobec władz w Damaszku i otoczonych przez grupy syryjskiej opozycji - pisze Reuters.

Agencja zaznacza, że jest to pierwsza od rozpoczęcia przez Rosję operacji lotniczej w Syrii ofensywa na północ od Aleppo - miasta w północno-zachodniej Syrii podzielonego między siły reżimu Baszara el-Asada i siły opozycji. Rosyjskie lotnictwo rozpoczęło bombardowania w Syrii 30 września.

Reklama

Reuters podkreśla, że syryjskie siły rządowej i ich sojusznicy prowadzą szereg operacji ofensywnych w zachodniej Syrii w chwili, gdy ONZ próbuje doprowadzić do postępu w rozmowach pokojowych w Genewie. Rozmowy, które formalnie zaczęły się w poniedziałek, są elementem procesu zarysowanego w grudniowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ; wyznacza ona 18-miesięczny okres transformacji politycznej w Syrii.

Trwający niemal pięć lat konflikt zbrojny w Syrii spowodował ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych.

Reklama

Reklama

Reklama