Reklama

Reklama

Rosja: Władimir Putin gotów do rozmów z Joe Bidenem

- Prezydent Rosji Władimir Putin gotów jest rozmawiać z Joe Bidenem w dogodnym dla przywódcy USA terminie, np. w formacie wideokonferencji - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że Rosja przekazała stosowną propozycję kanałami dyplomatycznymi.

- Putin powiedział o piątku albo o poniedziałku, dlatego że w weekend sam nie będzie mógł. Pozostaje opcja z poniedziałkiem lub jakiegokolwiek innego terminu, dogodnego dla prezydenta USA" - powiedział Pieskow.

Brak odpowiedzi to odmowa

Rzecznik Kremla zauważył, że poprzednia rozmowa telefoniczna prezydentów odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. - Teraz strona rosyjska występuje z inicjatywą, przekazuje ją kanałami dyplomatycznymi i będzie czekać na odpowiedź - powiedział.

Zaznaczył, że "brak odpowiedzi jest ogólnie mówiąc odmową takich kontaktów".

Jak wyjaśnił rzecznik Kremla, Putin wolałby rozmowę z Bidenem przez połączenie wideo. Pieskow wypowiedział się przeciwko określaniu tej rozmowy jako debaty. Putin - zaznaczył - zaproponował kontynuowanie dialogu - "na żywo, bowiem padły pewne wypowiedzi, dość precedensowe".

Reklama

- Putin zaproponował omówienie tej sytuacji po to, aby nie pozwolić, by takie wypowiedzi zaszkodziły ostatecznie relacjom, które i tak są w opłakanym stanie - dodał Pieskow. Argumentował, że "słowa były dość bezprecedensowe i wobec tego nie należy wykluczać bezprecedensowych formatów komunikacji".

O czym będą rozmawiać?

Mówiąc o możliwych pytaniach rosyjskiego prezydenta do Bidena, Pieskow zaznaczył, że dwaj przywódcy "na pewno mają do siebie wiele pytań". - Są pytania związane z relacjami dwustronnymi, z tym jak je dalej budować; pytania związane z ciągłymi bezpodstawnymi oskarżeniami wobec Rosji o wszystko, co możliwe - mówił przedstawiciel Kremla.

Putin zaproponował w czwartek Bidenowi przeprowadzenie w najbliższych dniach otwartej rozmowy na żywo przez internet. Prezydent USA nie ustosunkował się do propozycji.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że "prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin bez wątpienia mają różne poglądy dotyczące ich krajów i sposobu podejścia do wielu problemów na świecie, ale zgadzają się, że trzeba szukać sposobów na wzajemną współpracę". Wyjaśniła także, iż w piątek Biden będzie przebywał w stanie Georgia, gdzie ma zaplanowanych wiele zajęć i z pewnością nie będzie miał czasu na rozmowę z Putinem.

Biden nazwał Putina zabójcą

Biden w środę w wywiadzie dla stacji ABC News odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa, iż prezydent Rosji jest "zabójcą". Zapewnił też, że Putin zapłaci cenę za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy