Reklama

Reklama

Rosja uderza w Izrael. Chce likwidacji oddziału Agencji Żydowskiej

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji złożyło w sądzie wniosek o likwidację rosyjskiego oddziału Agencji Żydowskiej. - To karanie rosyjskich Żydów za stanowisko Izraela wobec wojny na Ukrainie - skomentował izraelski minister ds. diaspory Nachman Szaj.

Na stronie jednego z moskiewskich sądów okręgowych czytamy, że ministerstwo złożyło wniosek 15 lipca, a pierwsza rozprawa odbędzie się 28 lipca. Nie podano uzasadnienia wniosku - informuje agencja Reutera.

"Na początku lipca resort sprawiedliwości Rosji przesłał Agencji Żydowskiej pismo z żądaniem zaprzestania działalności" - przypomina izraelski dziennik "Haarec". Argumentowano, że organizacja łamie rosyjskie prawo dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych.

"Początkowo największa żydowska organizacja pozarządowa na świecie dążyła do samodzielnego rozwiązania sporu z rosyjskimi władzami, później w jej imieniu interweniowała izraelska dyplomacja" - informuje gazeta.

Reklama

Izrael: To odwet za ostre stanowisko w sprawie wojny

Według informacji gazety, rząd Izraela obawiał się, że działania Kremla wymierzone w Agencję, mogą być reakcją na stanowisko władz państwa żydowskiego wobec wojny w Ukrainie. Przedstawiciele rosyjskiego MSZ przekazali też izraelskiemu ambasadorowi w Moskwie, że sprawy nie są ze sobą związane.

Izrael nie przesyła pomocy zbrojeniowej Ukrainie, ale potępił rosyjską inwazję na to państwo. W kwietniu obecny premier Jair Lapid, sprawujący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych, oskarżył Rosję o popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie.

- Rosyjscy Żydzi nie będą zakładnikami z powodu wojny w Ukrainie. Próba ukarania Agencji Żydowskiej za stanowisko Izraela dotyczące wojny jest obraźliwa i godna ubolewania - skomentował działania rosyjskich władz minister ds. diaspory Nachman Szaj. 

- Nie ma uzasadnionego powodu do zawieszania działalności Agencji w Rosji, dlatego prowadzone są starania dyplomatyczne, by odpowiednio wyjaśnić i rozwiązać tę sytuację - dodała minister ds. imigrantów i asymilacji Pnina Tamanu-Szata.

Żydzi coraz częściej wyjeżdżają z Rosji 

Jednym z głównych zadań Agencji Żydowskiej jest ułatwianie Żydom z diaspory powrotu do Izraela. Od początku inwazji na Ukrainę rośnie liczba Żydów emigrujących z Rosji. Falę migracji napędzają nałożone na Moskwę sankcje i intensyfikacja represji politycznych - pisze "Haarec". 

W pierwszej połowie 2022 roku do Izraela przybyło ponad 16,5 tys. Żydów z Rosji, ponad dwa razy więcej niż w ciągu całego 2021 roku - wynika z rządowych statystyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy