Reklama

Reklama

Rosja tworzy listę "nieprzyjaznych" państw. Kto się na niej znajdzie?

Listę "nieprzyjaznych" krajów zostanie określona przez rząd. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał już dekret o odpowiedzi Rosji na "nieprzyjazne działania innych państw", który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji.

Treść dekretu opublikowana została na stronie internetowej Kremla. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił następnie, że ograniczenia nie będą dotyczyć biznesu, a tylko przedstawicielstw dyplomatycznych.

"Działania nieprzyjazne"

Dokument wprowadza "ograniczenie, łącznie z całkowitym zakazem w razie konieczności", zawierania przez przedstawicielstwa dyplomatyczne "obcych państw podejmujących wobec Federacji Rosyjskiej działania nieprzyjazne" umów o pracę z obywatelami FR i rosyjskimi podmiotami prawnymi. Dekret zawiera też zalecenie, by rząd "ustalił listę nieprzyjaznych obcych państw", których dotyczyć będą te postanowienia.

Reklama

Dekret wszedł w życie z chwilą jego opublikowania. Tłem dla niego jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze. MSZ Rosji oświadczyło także, że nie zezwala na zatrudnianie obywateli Rosji przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Moskwie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy