Reklama

Reklama

Rosja: Trwają rozmowy z USA o realizacji porozumień mińskich

W obwodzie kaliningradzkim trwają rozmowy Victorii Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Władisława Surkowa, doradcy prezydenta Władimira Putina - poinformował MSZ Rosji. Według mediów, rozmowy dotyczą realizacji porozumień mińskich.

Robocze spotkanie za zamkniętymi drzwiami odbywa się w rezydencji należącej do władz Rosji w mieście Pionierski pod Kaliningradem - powiedział agencji TASS przedstawiciel MSZ Rosji Paweł Mamontow. Nie wyjaśnił, co jest tematem rozmów.

Piątkowy dziennik "Kommiersant" podał, powołując się na źródła, których nie zdefiniował, że rozmowy mają dotyczyć wdrażania kompleksu działań w sprawie realizacji porozumień mińskich. Kompleks działań to dokument opisujący kroki, które miały być wykonane w celu uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Dokument zawierający 13 punktów podpisany został w lutym 2015 roku w Mińsku.

Reklama

Nuland odbywa wizytę na Litwie. Przyjazd Surkowa na Litwę nie był możliwy, bo - jak napisał "Kommiersant" - prezydencki doradca, który jest jednym z kuratorów polityki wobec Ukrainy na Kremlu, jest objęty sankcjami UE.

Przedłużona realizacja porozumień mińskich

W ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili, że porozumienia mińskie, które miały uregulować konflikt w Donbasie, zostaną przedłużone na rok 2016. Liderzy "normandzkiej czwórki" (jak nazywany jest format czterostronnych rozmów) podkreślili znaczenie pełnej realizacji tych umów w tym roku.

Pierwotnie porozumienia mińskie miały zostać wdrożone do końca 2015 roku, a kulminacją miało być odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją. Obecnie odcinki tej granicy, które leżą w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie, są w rękach prorosyjskich separatystów.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 roku. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zginęło dotąd ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje