Reklama

Rosja: Szpieg został skazany za granicą. Rosja oskarżyła go, by wrócił do kraju

Rosja sfabrykowała sprawę przeciw funkcjonariuszowi Głównego Zarządu Wywiadowczego Siergiejowi Czerkasowowi, który w Brazylii został skazany na 15 lat więzienia - wynika z ustaleń "The Insider" i "Bellingcat". Według rosyjskiej prokuratury, mężczyzna od lat był poszukiwany w kraju za handel narkotykami. W ten sposób Moskwa chciała sprowadzić go do domu.

Czerkasow, korzystając z fałszywych dokumentów wystawionych na obywatela Brazylii Victora Muellera Ferreiry, w kwietniu 2022 roku przyleciał z USA do Holandii. Na miejscu rosyjski szpieg został zdemaskowany i deportowany do Brazylii, gdzie został skazany na 15 lat więzienia za posługiwanie się podrobionymi dokumentami. 

Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy, organy w Rosji w odpowiedzi na wyrok sfabrykowały sprawę karną. W lipcu do Brazylii trafił wniosek o ekstradycję Czerkasowa wystawiony przez Prokuraturę Generalną. Jak wskazano, mężczyzna miał być poszukiwany przez Rosjan "za przemyt heroiny"

Reklama

Rosja. Sprzeczne informacje w oskarżeniu

W dokumentach można przeczytać, że Czerkasow w czerwcu został oskarżony o udział w grupie przestępczej i sprzedaż narkotyków w obwodzie lipieckim (Rosja). Według ustaleń, akcie oskarżenia pojawiają się dwie sprzeczne informacje: prokuratura zarówno uznała, że w czerwcu 2013 roku zatrzymani zostali wszyscy członkowie grupy przestępczej za wyjątkiem Czerkasowa, ale i w późniejszych punktach przyznano, że Czerkasow został jednak zatrzymany tego dnia. Dziennikarzom udało się również ustalić, że w latach, gdy mężczyzna był rzekomo poszukiwany w kraju, wielokrotnie odbywał podróże po Rosji, był między innymi w Moskwie, Biełogrodzie, Kaliningradzie i Samarze.

W dokumentach wydanych przez prokuraturę pojawiło się wiele podobieństw do sprawy prowadzonej w Rosji w latach 2015-2017. Dziennikarzom udało się dotrzeć do pracowników, którzy zajmowali się tą sprawą i nikt z nich nie pamiętał, by w dokumentach wskazywano na udział Czerkasowa

Udało się także ustalić, że w latach, w których działała wskazywana przez prokuraturę grupa przestępcza, Czerkasowa nie było w Rosji. W tym czasie Victor Mueller Ferreir - fałszywe imię i nazwisko, którym posługiwał się Rosjanin - pracował w biurze podróży w Brazylii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | rosyjski szpieg | Brazylia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy