Reklama

Reklama

Rosja: Szef poligonu skazany za sprzedaż amunicji na Ukrainę

Sąd Miejski w Woskriesiensku, w obwodzie moskiewskim, skazał na cztery lata kolonii karnej Olega Pronina, byłego dyrektora poligonu naukowo-doświadczalnego, oskarżonego o zagarnięcie silników do pocisków manewrujących i sprzedanie ich na Ukrainę. Pronin przyznał się do winy.

Informację o wyroku, który zapadł we wtorek, podał w środę dziennik "Kommiersant". Postępowanie karne wobec Pronina - ze względu na jego przyznanie się do winy - toczyło się w trybie specjalnym. Mężczyzna został skazany na cztery lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, na podstawie zarzutów o defraudację i zagarnięcie amunicji.

Silniki do pocisków rakietowych, o których zagarnięcie oskarżono Pronina, miały zostać zutylizowane. Sąd uznał, że grupa, w której skład wchodzili szefowie kilku przedsiębiorstw działających pod Moskwą, postanowiła zawłaszczyć silniki i zaangażowała w ten plan władze podmoskiewskiego poligonu. Wydarzenia, których dotyczyło śledztwo, rozgrywały się w latach 2011-12, a więc jeszcze przed aneksją Krymu, dokonaną przez Rosję w 2014 r. i wybuchem konfliktu na Ukrainie.

Reklama

Leżący około 60 km od Moskwy poligon, którego dyrektorem był Pronin, jest jednym z największych w Rosji. Państwowy poligon naukowo-doświadczalny systemów lotniczych jest przedsiębiorstwem o znaczeniu strategicznym. Prowadzone są na nim testy naziemne i próby sprzętu lotniczego - urządzeń używanych podczas startu i lądowania, układów paliwowych, rejestratorów lotu (tzw. czarnych skrzynek). Z poligonem współpracują główne rosyjskie zakłady lotnicze, produkujące samoloty typu Ił czy Suchoj.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy