Reklama

Reklama

Rosja: Sąd odroczył rozpatrzenie apelacji zabójców Politkowskiej

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej w czwartek odroczył do 24 czerwca rozpatrzenie skargi apelacyjnej skazanych w czerwcu 2014 r. w procesie o zabójstwo dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej. Decyzję uzasadnił chorobą jednego z adwokatów.

W czerwcu 2014 r. Moskiewski Sąd Miejski wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności Łom-Alemu Gajtukajewowi i Rustamowi Machmudowowi, organizatorowi i bezpośredniemu sprawcy zabójstwa Politkowskiej. Innego z organizatorów morderstwa, byłego oficera milicji Siergieja Chadżikurbanowa sąd skazał na 20 lat kolonii karnej, a pomocników zabójcy, braci Rustama Machmudowa - Dżabraila i Ibrahima - na 14 i 12 lat łagru. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Jeszcze jeden oskarżony w tej sprawie, były oficer milicji Dmitrij Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z prokuraturą generalną, w grudniu 2012 r. został już skazany na 11 lat kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni.

Reklama

W dalszym ciągu jednak nie wykryto zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej.

Anna Politkowska była nie tylko dziennikarką, ale także obrończynią praw człowieka, autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 r. na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy