Reklama

Reklama

Rosja: Sąd nakazał likwidację centrum obrony praw człowieka Memoriału

Sąd miejski w Moskwie podjął w środę decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Wnioskowała o to stołeczna prokuratura, argumentując, że organizacja ta złamała przepisy o "agentach zagranicznych". Wcześniej podobny los spotkał Memoriał, badający zbrodnie stalinowskie.

Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Adwokaci organizacji zapowiadają apelację - podało radio Echo Moskwy.

Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia.

Polskie MSZ potępiło tę decyzję

We wtorek Sąd Najwyższy Rosji przychylił się do wniosku prokuratury generalnej w sprawie likwidacji stowarzyszenia Memoriał, jego regionalnych oddziałów i "innych strukturalnych organizacji" - ogłosiła sędzia Ałła Nazarowa.

- Potępiamy decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego, który nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich; Polska nigdy nie opuści tych wspaniałych ludzi z Memoriału - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Reklama

Czytaj więcej: Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację organizacji Memoriał

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy