Reklama

Rosja przyłapana na manipulacji. Kompromitacja Ławrowa

Moskwa oskarżyła Stany Zjednoczone o roztaczanie ochrony nad oddziałami terrorystów tzw. Państwa Islamskiego. Na dowód takich działań przedstawiono zdjęcia z pola walki, ale jak wyjaśnili eksperci grupy badawczej Conflict Intelligence Team - fotografie nie miały nic wspólnego z podawanymi przez Rosjan faktami. Na czym polegała manipulacja?Rosyjski resort obrony zarzucił Stanom Zjednoczonym, że nie zbombardowały terrorystów uciekających z rejonu Abu-Kamal, a samoloty zachodniej koalicji przeszkadzały rosyjskiemu lotnictwu w wykonaniu tego zadania.

W ocenie Moskwy takie działania miały świadczyć o tym, że defensywa syryjskich wojsk w Abu-Kamal "zerwała plany USA, zmierzające do utworzenia niekontrolowanych przez rząd Syrii organów władzy, które zarządzałyby terenami na wschodnim brzegu Eufratu".

Zdjęcia z gry komputerowej i ubiegłorocznego wideo


Tymczasem niezależni eksperci z grupy Conflict Intelligence Team wyjaśnili, że jedno ze zdjęć opublikowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, to screenshot z gry komputerowej, dotyczącej wojny w Wietnamie, a drugie zostało wycięte z ubiegłorocznego filmu, prezentowanego już przez resort.

Reklama

Oświadczenie o rzekomych "niepodważalnych dowodach na współpracę USA z terrorystami" usunięto. Z sieci zniknęły też fotografie.

Jednak zanim to nastąpiło, doszło do kompromitacji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który skrytykował Stany Zjednoczone, powołując się na nieprawdziwe doniesienia własnego Ministerstwa Obrony - informuje radio Echo Moskwy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama