Reklama

"Rosja powinna współpracować w łagodzeniu napięć"

W Hamburgu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jednym z głównych tematów rozmów będzie konflikt rosyjsko-ukraiński. "Rosja powinna współpracować w łagodzeniu napięć, które znowu narastają w Europie" - przekonuje minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Do Hamburga przyjechało blisko pięćdziesięciu ministrów spraw zagranicznych w tym szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji - John Kerry i Siergiej Ławrow. Sprawa procesu pokojowego na Ukrainie, w który angażuje się OBWE, będzie kluczowym tematem rozmów.

Jak pisze IAR, nie należy jednak spodziewać się przełomu. Przed zbyt dużymi oczekiwaniami ostrzegał niedawno pełnomocnik rządu Niemiec do spraw kontaktów z Rosją Gernot Erler. Jak mówił, w OBWE obowiązuje zasada jednomyślni, a trudno sobie wyobrazić, aby Rosja i Ukrainy przemówiły jednym głosem w sprawie aneksji Krymu czy wydarzeń w Donbasie.

Reklama

Obok sytuacji na Wschodzie, w Hamburgu ma być mowa także o wojnie w Syrii czy zwalczaniu terroryzmu. Polskę reprezentuje minister Witold Waszczykowski.

"Rosja powinna współpracować"

Tymczasem podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Ławrowem minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji o "konstruktywne współdziałanie" w OBWE.

Steinmeier i Ławrow spotkali się w środę późnym wieczorem w Hamburgu, gdzie w czwartek rano rozpocznie się posiedzenia rady ministerialnej OBWE z udziałem ok. 50 ministrów spraw zagranicznych.

"Rosja powinna współpracować w łagodzeniu napięć, które znowu narastają w Europie" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji. Ministrowie rozmawiali także o konflikcie na Ukrainie i wojnie domowej w Syrii. Steinmeier podkreślił konieczność natychmiastowego zawieszenia broni w Syrii i podjęcia działań na rzecz politycznego zakończenia konfliktu.

W Hamburgu szef rosyjskiej dyplomacji spotkał się także z sekretarzem stanu USA. Ławrow i Kerry rozmawiali głównie o Syrii, w tym o możliwościach przerwania działań wojennych w Aleppo.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama