Reklama

Reklama

Rosja: Niektóre sklepy dostępne tylko dla elit. "Powrót do ZSRR"

"Rosja powraca do ZSRR" - pisze na Twitterze doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko, odnosząc się do nowego pomysłu tego kraju. Chodzi o sklepy wolnocłowe, które dostępne będą tylko dla dyplomatów, ich rodzin i osób zatrudnionych w międzynarodowych organizacjach. Asortyment? Alkohol, kosmetyki, perfumy czy smartfony.

"Sklepy będą sprzedawać importowane produkty, o które coraz trudniej w Rosji. Klienci będą musieli przedstawiać dowód zatrudnienia" - dodaje.

Chodzi o sklepy wolnocłowe, które mają powstać w Moskwie i Petersburgu. Będą mogli z nich korzystać wyłącznie dyplomaci i ich rodziny oraz pracownicy organizacji międzynarodowych. W asortymencie znajdą się wyroby tytoniowe, alkohole, biżuteria, kosmetyki, perfumy, słodycze, smartfony i zegarki.

Rozporządzenie pozwalające na ich otwarcie opublikowano 27 lipca. Wejdzie w życie miesiąc później - 27 sierpnia.

Reklama

Siecią sklepów ma zarządzać spółka powołana przez rosyjskie MSZ. Będzie ona współpracować z podmiotem prywatnym wyłonionym w drodze przetargu. Nadzór nad nimi będzie sprawować urząd celny.

"Parlamentskaja Gazieta" porównuje je do radzieckich sklepów "Bieriozka", czyli odpowiedników polskich Peweksów.

Rosyjski McDonald's

Przypomnijmy, po ataku na Ukrainę z tego kraju zniknęło wiele firm.

W marcu McDonald's zawiesił działalność w Rosji, gdzie działał przez ponad 30 lat. W połowie maja właściciel sieci poinformował, że zamierza sprzedać swój biznes w tym kraju.

W czerwcu w Moskwie i obwodzie moskiewskim rozpoczęły działalność lokale krajowej sieci fastfoodów, która jest rodzimym odpowiednikiem restauracji McDonald's. Bary szybkiej obsługi nazywają się "Smacznie i kropka" (ros. "Wkusno i toczka"). W menu są frytki, burgery i napoje gazowane. Serwowane są one w pudełkach przypominających te wykorzystywane przez amerykańską korporację, ale nie ma na nich jej logotypu.

Do końca lata sieć ma uruchomić 850 restauracji w całej Rosji. Firma zatrudnia około 50 tys. osób. Większość jej lokali będzie otwarta na miejscu byłych lokali McDonald's, które są aktualnie poddawane zmianie wystroju. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy