Reklama

Reklama

"Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO"

Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO, jeśli Sojusz nie zrewiduje wobec niej swojej polityki powstrzymywania - oświadczył w wypowiedzi dla rosyjskich mediów stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko.

Zaznaczył też, że nie należy się spodziewać, by dyplomatyczny przełom nastąpił na mającym się niebawem odbyć pierwszym spotkaniu Rady NATO-Rosja po spowodowanej kryzysem ukraińskim blisko dwuletniej przerwie.

"Nie może być żadnego powrotu do 'interesu jak zwykle' z NATO, dopóki w Sojuszu nie dokona się rewizji polityki powstrzymywania Rosji i nie zaprzestanie się nadmuchiwania mitu o zagrożeniu wojskowym ze strony Rosji. Jest to sprzeczne nie tylko z celami i zadaniami Rady NATO-Rosja, ale także z najbardziej podstawowymi interesami Europejczyków, interesami bezpieczeństwa" - powiedział Gruszko. 

Reklama

Rosyjskie władze, w tym prezydent Władimir Putin, ustawicznie zarzucają USA i państwom NATO dążenie do globalnej dominacji poprzez "politykę powstrzymywania Rosji" w formie nacisków politycznych, gospodarczych i militarnych.

Powołana w 2002 roku Rada NATO-Rosja faktycznie zawiesiła swą działalność wkrótce po rosyjskiej aneksji ukraińskiego Krymu, spotykając się po raz ostatni w maju 2014 roku. Obie strony oświadczyły w piątek, że obrady tego gremium zostaną wznowione w ciągu dwóch tygodni w Brukseli na szczeblu ambasadorów.

"Nie oczekuję od tego spotkania jakichkolwiek przełomów. Liczymy jednak na poważną rozmowę, w tym o pierwotnych przyczynach kryzysu nie tylko w stosunkach Rosja-NATO, ale także o pierwotnych przyczynach kryzysu, powodujących pogorszenie bezpieczeństwa regionalnego i europejskiego" - zadeklarował Gruszko. 

Według niego uzgodniony już porządek brukselskich rozmów przewiduje dyskusję nad "najbardziej istotnymi czynnikami odnoszącymi się do bezpieczeństwa  europejskiego, w szczególności nad kryzysem na Ukrainie przede wszystkim z punktu widzenia realizacji porozumień mińskich".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy