Reklama

Reklama

Rosja może stosować bomby fosforowe. Dowodem rany u delfinów

Rosja może stosować bomby fosforowe na terenie Morza Czarnego - mówią biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24. Świadczyć o tym miałyby poparzenia na ciałach delfinów docierających do wybrzeża tego akwenu.

- Dotychczas w różnych miejscach rumuńskiego wybrzeża zaobserwowano kilkadziesiąt delfinów z rozległymi ranami na ciele - powiedział rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni. Dodał, że te poparzenia zostały najprawdopodobniej spowodowane fosforem, substancją, która pali się również pod wodą.

- Przez 25 lat zajmowania się delfinami zamieszkującymi Morze Czarne nigdy jeszcze nie widziałem tak poparzonych zwierząt (...). Myślę, że nie mają one szans na przetrwanie - ocenił ekspert.

Większa liczba martwych delfinów znalezionych od końca lutego

Z kolei rumuński weterynarz Adrian Balba zauważył, że w efekcie działań zbrojnych na Morzu Czarnym znacząco wzrosła liczba martwych delfinów. Od końca lutego morze wyrzuciło na brzeg już kilkaset ciał tych ssaków.

Reklama

Częstym powodem śmierci czarnomorskich delfinów są obecnie krwotoki wewnętrzne. Zdaniem biologów i weterynarzy mogą one pojawiać się w efekcie nagłego wzrostu hałasu wskutek wybuchu bomb lub używania przez okręty sonarów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy