Reklama

Reklama

Rosja: Miliarder Oleg Deripaska przyjął cypryjski paszport

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska otrzymał obywatelstwo cypryjskie - potwierdził rosyjskiemu dziennikowi "Wiedomosti" przedstawiciel oligarchy. Teraz oligarcha ma prawo do bezwizowego wjazdu na teren Unii Europejskiej

Według pozarządowej organizacji dziennikarskiej OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) Deripaska po raz pierwszy złożył wniosek o przyznanie obywatelstwa Cypru w 2016 roku, ale otrzymał odmowę w związku ze śledztwem, które toczyło się przeciwko niemu w Belgii. Miliarder przedstawił wówczas pismo od belgijskich władz, informujące o umorzeniu dochodzenia w związku z brakiem dowodów. W marcu 2017 roku złożył wniosek po raz drugi i tym razem został on pozytywnie rozpatrzony.

Przedstawiciel Deripaski powiedział "Wiedomostiom", że "szeroki krąg zainteresowań biznesowych Deripaski wiąże się z koniecznością nieustannego podróżowania po świecie". "Właśnie to było powodem otrzymania dodatkowego paszportu" - zaznaczył. 

Reklama

Dwa paszporty Deripaski

Jak podkreślił, Deripaska nadal pozostaje obywatelem Rosji, gdzie mieszka jego rodzina i gdzie koncentrują się jego interesy. Dodał, że posiadanie cypryjskiego paszportu "w żaden sposób nie odbija się na jego podatkach, gdyż decyduje o nich nie paszport, a miejsce stałego zamieszkania i działalności".

Brytyjski dziennik "Guardian" napisał, że Deripaska - magnat w branży aluminiowej powiązany z byłym szefem kampanii Donalda Trumpa, Paulem Manafortem - uzyskał paszport Cypru w ramach kontrowersyjnego programu w tym kraju, który umożliwia bogatym inwestorom otrzymywać obywatelstwo i bezwizowy wstęp do UE.

Według "Guardiana" doniesienia o cypryjskim obywatelstwie Deripaski na nowo obudzą obawy dotyczące związanych z Kremlem oligarchów kupujących unijne paszporty. Wśród setek osób, które uzyskały w ciągu ostatnich czterech lat obywatelstwo cypryjskie, jest wielu Rosjan i Ukraińców.

Cypr - jak pisze "Guardian" - zaproponował także obywatelstwo Wiktorowi Wekselbergowi, dużemu udziałowcowi największego banku cypryjskiego, Bank of Cyprus. Jego rzecznik oświadczył jednak, że Wekselberg posiada tylko rosyjskie obywatelstwo.

Nazwisko Deripaski wypłynęło w związku z programem otrzymywania obywatelstwa w tym tygodniu, gdy w cypryjskim parlamencie rozdano dokument MSW Cypru wymieniający beneficjentów programu inwestycji zbiorowych. Wynika z niego, że program "złotej wizy" pozostaje lukratywnym źródłem dochodu dla Cypru i przyniósł krajowi co najmniej 4,8 mld euro. To wyspiarskie państwo przyznało od 2008 roku obywatelstwo 1685 "zagranicznym inwestorom", w tym wielu z byłego ZSRR oraz z Chin, Iranu i Arabii Saudyjskiej, a także 1951 członkom ich rodzin.

Procedura pod lupą UE

Cypryjskie ministerstwo finansów zapewniało wcześniej, że przeprowadza ścisłą weryfikację wszystkich wniosków o uzyskanie obywatelstwa za inwestycje, a rzeczone środki muszą przejść kontrolę pod kątem prania pieniędzy.

Cypr ułatwił cudzoziemcom uzyskiwanie obywatelstwa we wrześniu 2016 roku. Wcześniej inwestorzy musieli posiadać na terenie tego kraju majątek, w tym nieruchomości, firmy i obligacje rządowe, o wartości co najmniej 5 mln euro. Mogli też uczestniczyć w programie inwestycji zbiorowych, wydając co najmniej 12,5 mln euro - 2,5 mln na osobę. Potem jednak obniżono próg wymaganych inwestycji do 2 mln euro i zrezygnowano z programu inwestycji zborowych.

Komisja Europejska wszczęła w zeszłym roku własne śledztwo w sprawie programów przyznawania obywatelstwa w zamian za inwestycje w UE. Wśród badanych państw są m.in. Cypr i Malta.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy