Reklama

Reklama

Rosja handluje z Talibami. Moskwa sprzeda surowce w korzystnych cenach

Talibowie zawarli umowę handlową z Rosją o zakupie po preferencyjnych cenach rosyjskiego gazu, benzyny, oleju napędowego i pszenicy. Jak donosi agencja Reutera, to pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu, który objął władzę po wycofaniu się wojsk USA i NATO w sierpniu 2021 roku.

Rosja dostarczy Afganistanowi około miliona ton benzyny, podobną ilość oleju napędowego, 500 tys. ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy w ujęciu rocznym. Zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów - powiadomił p.o. ministra handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.

Jak dodał, porozumienie będzie obowiązywać w okresie próbnym, po którym obie strony mogą przedłużyć umowę. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.

Reklama

Moskwa nie uznała oficjalnie rządu Talibów

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA i NATO. Rosja jest jednym z nielicznych państw, które utrzymały swoją misję dyplomatyczną w Kabulu, pomimo zmienionych uwarunkowań politycznych i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w mieście.

Chociaż władze w Moskwie oficjalnie nie uznały nowego afgańskiego rządu, nawiązały z talibami kontakty polityczne i handlowe. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy