Reklama

Reklama

Rosja grozi zajęciem majątków innych państw

Rosja grozi zajęciem majątków innych państw. Ma to być odpowiedź na podobne procedury wszczęte w innych krajach w stosunku do państwa rosyjskiego.

Rząd przygotował już projekt odpowiedniej ustawy, która pozwoli sądom na zdejmowanie immunitetu z własności zagranicznych przedstawicielstw. Działania rosyjskich władz mają związek z wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który orzekł, że Moskwa musi wypłacić 50 miliardów dolarów akcjonariuszom koncernu JUKOS. 

Rosja odmówiła wykonania wyroku i zamierza odwołać się do innych sądów. Tymczasem zgodnie z konwencją nowojorską, państwa, które ją podpisały, mają obowiązek zabezpieczyć spłatę wierzytelności z majątku pozwanego, znajdującego się na ich terytorium. Na razie rosyjską własność zajęto we Francji i Belgii, a Stany Zjednoczone wszczęły procedurę komorniczą. 

Reklama

Zgłoszony przez rząd Dmitrija Miedwiediewa projekt ustawy ma wyposażyć rosyjskie sądy w prawo zastosowania zasady wzajemności wobec krajów, które zajmują majątek Federacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy