Reklama

Reklama

Rosja dodaje pięć kolejnych krajów do listy "państw nieprzyjaznych". W sumie jest ich już 48

Lista "państw nieprzyjaznych" Rosji została rozszerzona o pięciu kolejnych członków Unii Europejskiej, a łącznie w zestawieniu figuruje już 48 krajów świata. Jak poinformowało w piątek niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Jewropa", nowymi członkami na liście są: Chorwacja, Grecja, Dania, Słowacja i Słowenia.

Rozporządzenie przewiduje ograniczenia w zatrudnianiu nowych pracowników misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i agencji rządowych "państw nieprzyjaznych", funkcjonujących na terytorium Rosji. Szczególnie restrykcyjnie potraktowano Słowenię i Chorwację, które nie mogą już zatrudniać żadnych nowych członków personelu dyplomatyczno-konsularnego.

Lista "krajów nieprzyjaznych" w odpowiedzi na nałożone sankcje

Na początku marca Kreml sporządził listę "krajów nieprzyjaznych", odpowiadającą zestawieniu krajów, które nałożyły sankcje w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Na liście znalazły się m.in. liczne państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, a także USA, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Norwegia, Singapur, Korea Południowa i Szwajcaria. Transakcje z podmiotami z tym krajów wymagają zgody rosyjskiej komisji rządowej.

Reklama

Pod koniec marca prezydent Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego "państwa nieprzyjazne" zostały zobowiązane do płacenia za rosyjski gaz w rublach.

Funkcjonująca od kwietnia na Łotwie "Nowaja Gazieta Jewropa" kontynuuje tradycje niezależnej "Nowej Gaziety", która pod koniec marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i w internecie w związku z szykanami ze strony rosyjskich władz. W 2021 roku redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy