Reklama

Rosja: Akcja poszukiwawcza górników w kopalni diamentów

Akcja ratownicza w kopalni diamentów "Mir" (Pokój) w Jakucji trwa nieprzerwanie od piątku i będzie kontynuowana - poinformował w sobotę szef koncernu "Ałrosa" Siergiej Iwanow. Rano jeden z zaginionych górników nawiązał kontakt z ratownikami. Mężczyzna jest już na powierzchni. Wciąż nie jest znany los ośmiu osób.

"Aliszerowi Mirzajewowi okazano pierwszą pomoc medyczną i przewieziono go do najbliższego szpitala" - poinformowali ratownicy.  

W piątek o 16:30 czasu lokalnego (godz. 9:30 w Polsce) doszło do zalania kopalni. Łącznie do wyrobiska przedostało się 250 tys. metrów sześciennych wody, która zatopiła niższe chodniki.

W chwili katastrofy pod ziemią było 142 górników, 133 z nich ewakuowano na powierzchnię.

W akcji uczestniczy 32 ratowników oraz 7 nurków. Część chodników jest całkowicie zalana wodą. "Jak dotąd sprawdzono miejsca, które nie były zalane" - powiedział Iwanow. Dodał, że "poszukiwania są prowadzone na poziomie 310 i 210 m, ponieważ tam jest największe prawdopodobieństwo znalezienia ludzi".

Reklama

Dyrektor firmy zapowiedział, że "akcja będzie prowadzona tak długo, jak to się okaże konieczne". Ratownicy nie wykluczają wydobycia na powierzchnię warstwy gruzu, która znajduje się na dnie wyrobiska, aby dostać się do chodników.

Kopalnia Mir działa od 2009 roku. Jej wydobycie w zeszłym roku sięgnęło około 3,19 mln karatów. Piątkowe podtopienie to kolejny wypadek w tej kopalni w ciągu ostatniego tygodnia - 29 lipca doszło do zawału skał i zasypania pojazdu załadunkowego, w którym zginęła jedna osoba.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął dochodzenie w sprawie katastrofy. Do Jakucji udał się minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow.

Kopalnia "Mir" stanowi ona część działającej od 1955 r. kopalni odkrywkowej "Mirnyj", która została zamknięta w 2011 r. Produkcja odbywa się wyłącznie w części podziemnej.

Licząca 525 metrów głębokości i 1,2 km średnicy kopalnia "Mirnyj" jest często uważana za drugą pod względem wielkości dziurę w ziemi wykonaną przez człowieka, ustępującą tylko kopalni Bingham Copper Mine w Utah. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy