Reklama

Rosja: 30 grup taktycznych w gotowości bojowej

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył w środę w Kaliningradzie, że na zachodzie kraju gotowych jest do bezzwłocznego zastosowania w boju ponad 30 taktycznych grup batalionowych i brygadowych rosyjskiej armii.

Szojgu mówił o tym na kolegium Ministerstwa Obrony, poświęconym siłom rozlokowanym w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

Minister zapewnił, że rozmieszczone w zachodniej części Rosji grupy batalionowe i brygadowe dysponują niezbędnymi kadrami i wyposażeniem materialnym. Poinformował, że przez ostatnie pół roku siły Zachodniego Okręgu Wojskowego otrzymały ponad 300 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Szojgu podkreślił, że szkolenie bojowe żołnierzy jest stale doskonalone. Od początku bieżącego roku na terenie okręgu przeprowadzono ponad 100 niezapowiedzianych sprawdzianów, które "potwierdziły gotowość wojsk do ich użycia bojowego" - oświadczył minister.

Reklama

Jak zapowiedział, do końca roku na zachodzie Rosji powstanie około 20 zgrupowań i jednostek wojskowych.

"Sytuacja, która wytwarza się u naszych zachodnich granic, ma tendencję do pogarszania się. Jest to związane z podwyższeniem aktywności wojskowej krajów NATO w Europie Wschodniej" - oznajmił Szojgu. Sojusz Północnoatlantycki "wzmacnia obecność w krajach bałtyckich, udoskonalana jest infrastruktura ich portów morskich, lotnisk, innych obiektów wojskowych" - kontynuował minister.

Przywołując najnowsze ćwiczenia wojskowe NATO, Szojgu podkreślił, że odbywają się one "w pobliżu granic Rosji". "To, co się odbywa, demonstruje jawny brak chęci ze strony naszych zachodnich partnerów, by zrezygnować z antyrosyjskiego kursu" - oświadczył.

Szojgu zapowiedział, że Rosja przez kanały dyplomatyczne poinformuje partnerów zachodnich o tegorocznych ćwiczeniach Zapad z udziałem sił zbrojnych Rosji i Białorusi. Zapewnił, że tą drogą, a także przez media, kraje zachodnie otrzymają "bardziej szczegółowe informacje, w terminie określonym w umowach międzynarodowych".

Wyjaśnił, że przygotowania do manewrów już się zaczęły, i zapowiedział, że podczas ćwiczeń będą mogli złożyć wizytę międzynarodowi obserwatorzy i dziennikarze.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad odbywają się co dwa lata, na przemian na terytorium jednego z tych dwóch państw. W tym roku zaplanowane są na wrzesień na Białorusi.

Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje regiony Rosji w jej zachodniej i północnej części, w tym Moskwę i Petersburg, a także graniczący z Polską obwód kaliningradzki.

Z Moskwy Anna Wróbel

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy