Reklama

RMF24: Nowe fakty ws. pożaru Grenfell Tower. Ilość cyjanowodoru mogła zabić

Cyjanowodór mógł przyczynić się do śmierci mieszkańców londyńskiego wieżowca Grenfell Tower - to najnowsze ustalenia brytyjskich ekspertów. W pożarze zginęło 79 osób. Nie jest to jednak bilans ostateczny, bo część rannych osób, jest w stanie krytycznym.

Izolacja z pianki, która wypełniała panele na fasadzie  budynku wieżowca, była dla mieszkańców śmiertelnym zagrożeniem. Gdy budynek zaczął płonąć, do każdego mieszkania w wieżowcu mogła dotrzeć wystarczająca ilość cyjanowodoru, żeby zabić wszystkich ludzi którzy znajdowali się w środku - opowiada prof. Richard Hull - jeden z autorów raportu - który już sześć  lat temu ostrzegał przed takim tragicznym scenariuszem.

Panele zainstalowano w ubiegłym roku podczas remontu wieżowca. Były łatwopalne i kosztowały zaledwie dwa funty mniej, za metr kwadratowy, niż płyty ognioodporne.

Reklama

Ktoś podpisał dokumenty, które na to zezwoliły - mówią lokatorzy wieżowca, dodając że winni takiej sytuacji powinni zostać postawieni przed sądem i trafić do więzienia.

W brytyjskim systemie standardów przeciwpożarowych, zastosowane panele miały zerowy współczynnik odporności. Toczące się dochodzenie w sprawie pożaru ustali jego dokładne okoliczności, przyczyny i wskaże winnych. 

Nie cichną jednak głosy krytyki wobec lokalnych władz, które nie reagowały na interwencje mieszkańców Gryfell Tower zaniepokojonych stanem przeciwpożarowym wieżowca.

Szesnaście inspekcji przeprowadzonych w ostatnich latach, najczęściej kończyło się stwierdzeniem, że budynek nie spełnia standardów.

Bogdan Frymorgen

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama