Reklama

RMF: Tajemniczy sarkofag otwarty w Egipcie

​Naukowcom udało się otworzyć potężny sarkofag z czarnego granitu, który trzy tygodnie temu odkryli archeolodzy w Aleksandrii w Egipcie - donosi RMF FM. Sarkofag był nietknięty od dwóch tysięcy lat. Wielu zastanawiało się, co jest w środku. Może zwłoki Aleksandra Wielkiego, a może śmiertelna klątwa? Okazało się jednak, że znalezisko wcale nie jest tak spektakularne.

W środku sarkofagu znaleziono trzy szkielety i brązowy cuchnący płyn. "Znaleźliśmy szczątki trzech ludzi, wygląda na to, że to był pogrzeb rodzinny. Niestety, mumie w środku nie są w najlepszym stanie, znaleźliśmy jedynie kości"- powiedział Mostafa Waziri z grupy naukowców zajmującej się antykami.

Waziri żartuje także, że mityczna klątwa faraona ich nie dosięgła. "Otworzyliśmy sarkofag i dzięki Bogu, świat nie spowił się w ciemnościach" - mówi. "Byłem pierwszą osobą, która włożyła do trumny głowę i stoję tu przed wami, wszystko ze mną w porządku" - dodaje.

Reklama

Eksperci na razie nie wiedzą, czyje szczątki wyciągnięto z sarkofagu. Podejrzewają, że mogli to być zaufani żołnierze faraona.

Sarkofag sprzed dwóch tysięcy lat został odkryty podczas standardowych wykopalisk. Znalezisko wywołało dużą sensację. Grobowiec był w dobrym stanie, był też potężnych wymiarów. Podejrzewano, że w środku mogły być zwłoki kogoś wysoko postawionego. Niektórzy liczyli, że to Aleksander Wielki, legendarny władca Macedonii. 

(az)

RMF24

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy