Reklama

Reklama

RMF: Rzeczniczka MSZ Rosji ostro o Dniu "Żołnierzy Wyklętych"

​Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to - zdaniem rosyjskiego MSZ - antyrosyjskie święto. Rzecznik MSZ Marija Zacharowa radzi żołnierzom USA poświęcać się bardziej moralnemu wychowaniu, a nie udziałowi w takich akcjach.

Zdaniem Zacharowej, tak zwani "Żołnierze Wyklęci" mieli strzelać w plecy żołnierzom sowieckiej armii, walczącej z brunatną zarazą. Zacharowa napisała, że według niej "wątpliwe święto" nosi antyrosyjski charakter -  informuje moskiewski korespondent RMF FM Przemysław Marzec.

Udział żołnierzy USA w obchodach w Polsce rzuca cień na historię wspólnej walki ZSRR i USA z nazizmem - twierdzi przedstawicielka rosyjskiego MSZ.

Andrzej Duda: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia wolę trwania przy najważniejszych wartościach

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce jest obchodzony 1 marca. -"Pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w Polakach wolę trwania przy najważniejszych dla nich wartościach: wolność i honor, solidarność i poświęcenie dla sprawy narodowej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników tegorocznych uroczystości. 

"Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Wobec braku realnych szans powodzenia i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych - napisał prezydent w "liście do uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego".

Reklama

Podkreślił, że "niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej". Duda wyraził przekonanie, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas, Polakach, wolę trwania przy tych wartościach.

"Składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom!" - napisał prezydent.

(ph)

Przemysław Marzec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy