Reklama

Reklama

RMF: John McCain skrytykował zmiany w polskim sądownictwie

Kolejny krytyczny głos z USA w sprawie zmian w polskich sądach. Republikański senator John McCain udostępnił na Twitterze artykuł stacji telewizyjnej NBC News: "Polski Senat przyjął prawo dające politykom wpływ na sądownictwo", po czym skomentował: "To krok wstecz dla demokracji".

McCain uważany jest za przyjaciela Polski. Tym razem krytycznie odniósł się do poczynań Warszawy.

Odpowiedź polskiego ambasadora

Na tweeta senatora odpowiedział polski ambasador w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Dyplomata zadeklarował chęć spotkania i dyskusji nt. forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy sądownictwa.

"To wszystko jest bardziej skomplikowane" - zaznaczył.

Głos Departamentu Stanu USA

Wcześniej oficjalne oświadczenie w sprawie wydarzeń w Polsce wydał Departament Stanu USA.

Jego rzecznik prasowa Heather Nauert napisała m.in., że "polski rząd kontynuuje działania legislacyjne, które wydają się podważać niezależność władzy sądowniczej i osłabiać rządy prawa".

Reklama

Ustawa o Sądzie Najwyższym

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym, która umożliwia m.in. przeniesienie w stan spoczynku obecnych sędziów SN.

Uchwalenie ustawy odbyło się przy protestach opozycji, zarówno parlamentarnej, jak i pozaparlamentarnej.

Przeciwnicy zmianom w sądownictwie w całym kraju organizują protesty. Zgromadzenia odbywają się głównie przed gmachami sądów.

Polacy apelują do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o Sądzie Najwyższym.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy