Reklama

Reklama

Rekordowy kontrakt lotniczy Iranu z Boeingiem

Irański narodowy przewoźnik poinformował o zawarciu największego od lat kontraktu na nowe samoloty z amerykańskim Boeingiem. To jeden z efektów złagodzenia przez Zachód sankcji na Teheran.

Linie lotnicze Iran Air ogłosiły, że kupią od Boeinga 80 nowych samolotów, w tym 50 Boeingów 737 średniego zasięgu oraz 30 nowych Boeingów 777 na długie dystanse. Nowe maszyny mają trafić do Iranu w ciągu 10 lat, a producent samolotów potwierdził, że kontrakt wart jest 16,5 miliarda dolarów.

To największa umowa handlowa irańskich i amerykańskich firm od czasu rewolucji islamskiej w Iranie z 1979 roku. Jej zawarcie było możliwe po tym, jak półtora roku temu społeczność międzynarodowa zawarła z Teheranem umowę o rozbrojeniu nuklearnym. W jej następstwie zniesiono większość sankcji gospodarczych.

Do tej pory linie Iran Air dysponowały starymi, wysłużonymi maszynami. Części do nich nierzadko były przemycane, bo według obowiązujących do niedawna sankcji, koncernom lotniczym nie wolno było sprzedawać swoich produktów Teheranowi.

W ostatnim okresie pojawiły się informacje, że irańskie władze chcą przyspieszyć zawieranie kontraktów, które są efektem zniesienia sankcji. Teheran obawia się, że nowe władze Stanów Zjednoczonych będą chciały unieważnić umowę nuklearną. Porozumienie było krytykowane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa, a także przez część republikańskich kongresmenów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy