Reklama

Reklama

Regulator internetu zablokował portal monitorujący zatrzymania w Rosji

Portal monitorujący zatrzymania podczas demonstracji i akcji politycznych został zablokowany przez rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor. Urząd oświadczył, że celem portalu OWD-Info było "propagowanie terroryzmu i ekstremizmu" na terytorium Rosji.

W oświadczeniu wydanym przez służby prasowe Roskomnadzoru urząd oświadczył, że blokada nastąpiła na mocy decyzji sądu. Uznał on, że OWD-Info publikowało informacje zabronione, których celem było "usprawiedliwianie działalności ugrupowań ekstremistycznych i terrorystycznych", jak i działalności osób należących do tych organizacji. Sąd oświadczył, że takie informacje znajdowały się na portalu OWD-Info i na profilach projektu w mediach społecznościowych.

"Biorąc pod uwagę te fakty, działalność projektu medialnego ma na celu propagowanie terroryzmu i ekstremizmu na terytorium Rosji" - oświadczyły służby prasowe Roskomnadzoru.

Reklama

Wcześniej w sobotę urząd zablokował główną stronę internetową OWD-Info. Aktywiści projektu oświadczyli, że nie zostali poinformowani o decyzji sądu, a także że nie otrzymali wcześniej żadnych ostrzeżeń ani żądań usunięcia informacji niezgodnych z prawem.

"Cenzura ze strony państwa"

Blokada jest "aktem cenzury ze strony państwa", a celem tych kroków jest sprawienie, by OWD-Info zakończyło działalność - oświadczyli aktywiści.

Zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji sądu i nie zaprzestaną działalności. 

"Uczynimy wszystko, co możliwe, byście nadal mieli dostęp do naszych wiadomości, instrukcji prawnych i innych materiałów" - głosi oświadczenie.

OWD-Info to projekt medialny z zakresu obrony praw człowieka. Portal działa od 2011 roku. Na stronie internetowej OWD-Info publikowane są niezależne dane o odbywających się w Rosji demonstracjach i protestach, np. o liczebności uczestników tych akcji, liczbie osób zatrzymanych, o tym, na jakie komisariaty trafili zatrzymani przez policję. We wrześniu br. portal został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za niezarejestrowaną organizację pozarządową "pełniącą funkcję zagranicznego agenta".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje