Reklama

Reklama

Referendum ws. uchodźców: Węgrzy powiedzieli "nie"

Węgrzy zagłosowali w referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Rząd w Budapeszcie pytał mieszkańców kraju, czy chcą, aby Unia Europejska mogła decydować o obowiązkowym przyjmowaniu migrantów przez poszczególne kraje. Frekwencja o godz. 17.30 wyniosła 39,88 proc. Według przewodniczącego Narodowego Komitetu Wyborczego Andrasa Patyiego najprawdopodobniej ostatecznie nie przekroczy 50 proc.

Wynik głosowania nie będzie miał konsekwencji prawnych i nie wiadomo, czy referendum będzie ważne. Przez większość ekspertów jest ono traktowane jako plebiscyt popularności węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Węgrzy odpowiadali na pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". By było ważne, musi zagłosować co najmniej 50 proc. uprawnionych

Tymczasem frekwencja w niedzielnym referendum na Węgrzech w sprawie obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów o godz. 17.30 wyniosła 39,88 proc. Według przewodniczącego Narodowego Komitetu Wyborczego Andrasa Patyiego najprawdopodobniej ostatecznie nie przekroczy 50 proc.

Reklama

Zgodnie z oficjalnymi danymi z godz. 17.30 do urn poszło 39,88 proc. uprawnionych.

Porównując wcześniejsze dane z godz. 15 (30,66 proc.) z danymi z referendum w 2008 roku, kiedy to o tej godzinie zagłosowało już 37,7 proc. uprawnionych, Patyi oświadczył, że można sądzić, iż frekwencja będzie poniżej 50 proc., ale powyżej 40 proc. W 2008 roku ostateczna frekwencja wyniosła 50,51 proc.

95 procent na "nie"

Na Węgrzech 95 proc. ważnych głosów oddanych w niedzielnym referendum ws. obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców padnie na "nie" - ocenił w niedzielę ośrodek Nezoepont na podstawie telefonicznego sondażu przeprowadzonego w dniu głosowania.

Według ośrodka przecząco odpowie 3,2 mln wyborców, a twierdząco 168 tys. (5 proc). Frekwencja wyniesie 42 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy