Referendum w Kanadzie. W prowincji decydować będą w sprawie odłączenia

Premier Alberty Danielle Smith.
Premier Alberty Danielle SmithArtur WidakAFP

W skrócie

  • W październiku mieszkańcy Alberty wezmą udział w referendum dotyczącym przyszłości prowincji, głosując za pozostaniem w Kanadzie lub rozpoczęciem procedury prawnej w sprawie ewentualnego odłączenia.
  • Premier Alberty Danielle Smith zapowiedziała, że wraz z rządem poprze pozostanie prowincji w Kanadzie, jednocześnie deklarując dalszą walkę o autonomię wobec władz federalnych.
  • Petycję o referendum ws. secesji poparło ponad 456 tys. osób, a sprawę komentowali zarówno lokalni liderzy społeczni i polityczni, jak i premier Kanady Mark Carney.
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie

Kanada. Referendum w Albercie ws. odłączenia się od kraju

Zobacz również:

Nastroje separatystyczne w Kanadzie. Petycja ruchu "Forever Canadian"

Zobacz również:

Mark Carney o przynależności Alberty do Kanady

Zobacz również:

Hennig-Kloska w "Gościu Wydarzeń": Prezydent może sobie wybierać skarpetki, ale nie sędziów TKPolsat News