Reklama

Referendum konstytucyjne w Turcji. Komentarz eksperta

Mieszkańcy Turcji idą dzisiaj do urn w kluczowym dla przyszłości kraju referendum. Mają odpowiedzieć na pytanie, czy chcą przekształcenia kraju w republikę prezydencką i tym samym przyznania prezydentowi Recepowi Erdoganowi ogromnych uprawnień. Wprowadzenia kontrowersyjnych zmian chce prezydent.

Najnowsze sondaże dają minimalną przewagę zwolennikom zwiększenia władzy prezydenta. Jednak ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Mateusz Chudziak mówił w Radiowej Jedynce, że ostateczny wynik jest trudny do przewidzenia.

"Najprawdopodobniej tak czy inaczej się zdziwimy, słysząc wyniki. Przy czym, przez ostatnie miesiące w kampanii przedreferendalnej przewaga jest po stronie rządu i po stronie zwolenników zmian konstytucyjnych. Zarówno prezydent jak i premier jeżdżą po całej Turcji, odwiedzają po 2-3 miasta dziennie, uczestniczą w wiecach" - mówił ekspert.

Reklama

Ostatnia szansa Erdogana?

O zwiększenie swoich uprawnień prezydent Recep Erdogan walczy od czasu objęcia urzędu w sierpniu 2014 roku. Zdaniem Mateusza Chudziaka, jeśli tym razem prezydentowi się nie powiedzie, to nie ma wątpliwości, że ponownie spróbuje zmienić system władzy w Turcji.

"To nie będzie ostatnia szansa, żeby ustanowić system prezydencki, który i tak już de facto funkcjonuje. Owszem, ewentualna przegrana referendum byłaby bolesną porażką, ale bynajmniej nie taką po której Erdogan by się nie podniósł" - dodał Mateusz Chudziak.

Środki ostrożności

Przeciwnicy rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju a także jej faktycznego lidera, prezydenta Erdogana twierdzą, że zmiany doprowadzą do powstania państwa autorytarnego, rządzonego przez jednego człowieka.

W czasie referendum w Turcji obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności. Według zapowiedzi władz w Ankarze, porządku na ulicach ma strzec ćwierć miliona policjantów, 128 tysięcy żandarmów, 51 tysięcy ochroniarzy oraz wolontariusze.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy