Reklama

Recep Tayyip Erdogan: Turcy podjęli "historyczną decyzję"

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że przewaga zwolenników przekształcenia systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki wyniosła 1,3 mln głosów. Według niego za zmianami ustrojowymi opowiedziało się 25 mln obywateli.

Erdogan powiedział w swoim rodzinnym mieście, Stambule, że Turcy podjęli "historyczną decyzję". W pojednawczym tonie, po kampanii, która zaostrzyła polaryzację tureckiego społeczeństwa, podziękował wszystkim obywatelom za zwiększenie uprawnień głowy państwa.

Erdogan zwrócił uwagę, że do jego sukcesu w referendum przyczynili się Turcy mieszkający za granicą, gdzie głosowanie odbyło się wcześniej.

Rządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w referendum 51,3 proc. Turków opowiedziało się za zmianami w konstytucji, wprowadzającymi prezydencki system rządów. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów.

Reklama

Wcześniej zwycięstwo w referendum ogłosił premier Turcji Binali Yildirim, powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

Erdogan zapowiada natychmiastowe dyskusje na temat kary śmierci

Prezydent zapowiedział "natychmiastowe dyskusje" nad przywróceniem w kraju kary śmierci; nie wykluczył zorganizowania w tej sprawie kolejnego referendum, gdyby miało się to okazać konieczne.

W czasie kampanii przed głosowaniem wielokrotnie opowiadał się za przywróceniem kary śmierci, jeśli będą tego chcieli Turcy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy