Reklama

Reklama

Razem wzywa rząd do odcięcia się od wojennych planów USA

"Ostatnią rzeczą, której potrzebują Bliski Wschód i ludzkość, jest kolejna wojna" - podkreśla w przyjętym w niedzielę stanowisku Lewica Razem, która wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację USA.

W niedzielę obraduje Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. "Ostatnią rzeczą, której potrzebują Bliski Wschód i ludzkość, jest kolejna wojna" - napisano w stanowisku.

Razem apeluje ponadto do polskich władz o "ścisłą współpracę dyplomatyczną z krajami Unii Europejskiej" i działanie na rzecz ograniczenia napięć pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi. "Oczekujemy stanowczej odmowy udziału w działaniach zbrojnych" - podkreślono w stanowisku.

Reklama

Politycy Razem podkreślają w stanowisku także, że rolą Unii Europejskiej jest działanie na rzecz pokoju i zabezpieczenia interesów ludności cywilnej.

Co wydarzyło się w Iraku?

W nocy z czwartku na piątek w ataku na konwój samochodowy w Bagdadzie zginęli irański generał Kasem Sulejmani - dowódca elitarnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej Al Kuds oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Władze USA potwierdziły, że to siły amerykańskie zniszczyły pociskiem wystrzelonym z bezzałogowca samochód, którym jechali dowódcy.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif zagroził, że "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa".

Zandberg odpowiada Tuskowi

Po zabójstwie irańskiego generała o działaniach amerykańskich na Bliskim Wschodzie krytycznie wypowiadał się jeden z liderów Razem Adrian Zandberg. Odpowiedział on na Twitterze na wpis byłego premiera Donalda Tuska, który napisał: "Europa i USA muszą za wszelką cenę utrzymać transatlantycką jedność w obliczu nadciągającego politycznego trzęsienia ziemi - niezależnie od faktu, że decyzje prezydenta Trumpa prowokują globalne ryzyka, a jego intencje nie są jasne. Polska powinna aktywnie bronić tej jedności".

"Polską racją stanu jest pokój i szacunek dla prawa międzynarodowego. Prawdziwy przyjaciel odwodzi od szkodliwych planów, a nie przyklaskuje im z lojalności. USA powinny usłyszeć od nas jasne: nie dla wojny!" - napisał wówczas Zandberg na Twitterze.

Czy Lewica Razem poprze Biedronia?

Ponadto rada krajowa Lewicy Razem obraduje w niedzielę nad kandydaturą w wyborach prezydenckich. Rozpatrywanym kandydatem jest lider Wiosny Robert Biedroń, którego również ma zgłosić jako wspólnego kandydata całej Lewicy szef SLD Włodzimierz Czarzasty na wtorkowym zarządzie krajowym Sojuszu.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy