Reklama

Raport ONZ. Tak reżim Kim Dzong Una obchodzi sankcje

Korea Północna obchodzi międzynarodowe sankcje dzięki wyszukanej sieci zagranicznych firm, której istnienie częściowo umożliwia dostęp Pjongjangu do międzynarodowego systemu bankowego - głosi projekt raportu ONZ, o którym w sobotę informuje agencja Reutera.

Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego. ONZ powołał panel ekspertów, aby zbadali, czy Pjongjang obchodzi te sankcje.

"Określone podmioty i banki nadal działają w środowisku objętym sankcjami przy pomocy agentów, którzy są bardzo doświadczeni i dobrze wyszkoleni w transferze pieniędzy, ludzi i towarów, w tym broni i odpowiedniego sprzętu, przez granice" - czytamy w liczącym 100 stron raporcie ekspertów ONZ.

"Korea Północna lekceważy sankcje"

Wynika z niego, że kraje ONZ powinny z większą czujnością przyglądać się północnokoreańskim dyplomatom, którzy prowadzą działalność komercyjną, gdyż niektórzy mogą zapewniać wsparcie finansowe nielegalnym sieciom.

Reklama

Korea Północna "lekceważy sankcje poprzez handel niedozwolonymi towarami, a skala, zakres i złożoność technik mających na celu unikanie obostrzeń rosną" - dodano w raporcie.

W dokumencie zidentyfikowano dwie północnokoreańskie firmy handlowe, które według jednego z krajów ONZ są powiązane z instytucjami, na które nałożono sankcje, w tym z agencją wywiadowczą zarządzającą tajnymi operacjami Pjongjangu.

W raporcie wyjaśniono również, w jaki sposób komunistyczny reżim wykorzystuje system finansowy, by płacić za objęte sankcjami operacje. "Za tymi nielegalnymi działaniami stoi nieustanny dostęp Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do międzynarodowego systemu bankowego" - dodano.

Kraj przystosowuje się do wzmocnionych sankcji finansowych z 2016 roku, "wykorzystując większą pomysłowość w uzyskiwaniu dostępu do formalnych kanałów bankowych" - czytamy.

Jeśli dostęp ten jest bardziej ograniczony, północnokoreańscy agenci decydują się na gotówkę i złoto, aby całkowicie obejść system finansowy. Czasami wykorzystują zagranicznych obywateli jako pośredników i mediatorów.

Nieskuteczne egzekwowanie sankcji

Według raportu Korea Północna nadal eksportuje zakazane minerały, co jest niezgodne z ubiegłorocznymi sankcjami zakazującymi jej eksportowanie węgla. Stanowiło to główne źródło twardej waluty Pjongjangu, którą opłacano programy nuklearne i rakietowe.

Chiny poinformowały ostatnio, że od 19 lutego do końca tego roku wstrzymują import węgla z Korei Północnej. W czwartek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa skrytykowała Pekin, sugerując, że "tańczy tak, jak mu grają Stany Zjednoczone".

W raporcie skrytykowano "niewystarczające i niespójne" egzekwowanie sankcji wobec Korei Północnej i zaapelowano o dodatkowe środki w celu skorygowania niedociągnięć.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama