Reklama

Raport: Chrześcijanie są stale zagrożeni w różnych częściach świata

Prześladowanie chrześcijan najbardziej wzmogło się w ostatnich latach w Azji Południowej i Wschodniej - wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Opisuje on sytuację wyznawców Chrystusa prześladowanych za wiarę w latach 2017-2019.

Ksiądz dr Andrzej Paś z sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie przypomina historię Asii Bibi - pakistańskiej katoliczki skazanej na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw islamowi. "Na początku 2019 roku została ona po wielu latach uwolniona z celi śmierci. Została uniewinniona, ale była to wielka walka, również naszych prawników o respektowanie podstawowych praw człowieka do wolności religijnej" - zaznacza.

Jak wskazuje raport, prześladowania chrześcijan wzmogły się też w Indiach, z kolei w Chinach od lutego obowiązywać będą nowe, restrykcyjne przepisy ograniczające działalność religijną. Ksiądz dr Andrzej Paś przypomina też o zamachach bombowych skierowanych przeciw chrześcijanom podczas świąt Wielkanocnych 2019 roku. Zginęło w nich 300 osób, w tym co najmniej 45 dzieci.

Reklama

"Mimo że sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Syrii i Iraku nieznacznie się poprawiła, to tamtejsze społeczności chrześcijańskie mogą się już nie odrodzić"
- dodaje ksiądz Paś. "Chrześcijaństwo jest wyganiane z jego kolebki. Irak, Syria, Damaszek powinny być zabezpieczone też jako kulturowe dziedzictwo świata" - zaznacza.

Raport wskazuje, że chrześcijanie w wielu częściach Afryki są stale zagrożeni przez islamistów. Próbują oni wyeliminować Kościół za pomocą siły albo przekupując ludzi, aby porzucili wiarę w Chrystusa i przeszli na islam.

W minionym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję ustanawiającą 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Inicjatorem powstania dokumentu była Polska.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy