Reklama

Reklama

Rafał Fronia z bazy na K2: Wyjazd Jarka Botora nie wpłynie negatywnie na dalsze losy wyprawy

Wczoraj do bazy pod K2 dolecieli Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala. Jarosław Botor musiał wrócić do Polski z powodów osobistych. Jak zaznacza uczestnik wyprawy Rafał Fronia, wyjazd Botora nie wpłynie negatywnie na przebieg wyprawy.

- Opuszczenie wyprawy przez Jarka Botora, który pełnił rolę lekarza, nie wpłynie w żaden sposób negatywnie na dalsze losy wyprawy - zaznacza Rafał Fronia.

- Liczymy na to, że niebawem w bazie pojawi się nowy lekarz, który zastąpi Jarka w tych obowiązkach - dodaje.

W drodze do obozu II

Po kilku dniach oczekiwania na poprawę warunków pogodowych i powrót ratowników, którzy sprowadzili z Nangi Parbat Elisabeth Revol, można było podjąć kolejne kroki w bazie pod K2.

- Stan jest taki: Marek Chmielarski i Artur Małek idą do C2. Za nimi Janusz Gołąb i Maciej Bedrejczuk. Ratownicy w bazie. Pogoda lepsza - mówi Fronia, ale zaznacza, że do wieczora sytuacja może się jeszcze zmienić.

Reklama

Na pokonanie odcinka z bazy do obozu I potrzeba około 6 godzin. Obóz I znajduje się na wysokości 5950 metrów, a obóz II - na wysokości 6350 metrów. Dojście z C1 do C2 zajmuje około 5 godzin.

Rafał Fronia należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Brał udział w wielu wyprawach, w tym zimowej wyprawie na Broad Peak na przełomie 2010 i 2011 roku, na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Zdobył również Gasherbrum II.

W Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 uczestniczą Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Piotr Snopczyński (kierownik bazy), Dariusz Załuski (filmowiec), Maciek Bedrejczuk, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Denis Urubko i Piotr Tomala.

Ostatni ośmiotysięcznik

"Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020" to program Polskiego Związku Alpinizmu. Celem projektu jest dokonanie pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki.

W 2011 roku udało się zdobyć Gasherbrum II (8035) w międzynarodowym składzie. Rok później Polacy - Adam Bielecki i Janusz Gołąb - weszli na Gasherbrum I (8068). W 2013 roku Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski stanęli na szczycie Broad Peak (8047).

Ostatnim szczytem do zdobycia zimą pozostaje K2 (8611).

(zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Rafała Froni)

Reklama

Reklama

Reklama