Reklama

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kwestię rakiet w Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała się zwołać na piątek spotkanie, aby omówić, jak postępować w przypadku ciągłego wystrzeliwania rakiet balistycznych przez Koreę Północną - poinformowało źródło dyplomatyczne znane agencji Kyodo. W ubiegłym miesiącu Rada nie podjęła skoordynowanych działań, po tym, jak Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny, który przeleciał nad Japonią i spadł do Pacyfiku.

Stany Zjednoczone i członkowie Rady z Europy, a także Japonii i Korei Południowej zwrócili się z propozycją spotkania po tym, jak w czwartek Pjongjang wystrzelił sześć pocisków, w tym najprawdopodobniej międzykontynentalny pocisk balistyczny. Dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła 20 pocisków, informuje Kyodo.

Wzajemna krytyka USA, Chin i Rosji

W ubiegłym miesiącu Rada nie podjęła skoordynowanych działań, po tym, jak Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny, który przeleciał nad Japonią i spadł Pacyfiku.

Stany Zjednoczone podczas październikowej sesji ONZ oskarżyły Chiny i Rosję o wspieranie Korei Północnej, w rewanżu Pekin i Moskwa skrytykowały Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię za prowadzenie wspólnych ćwiczeń obronnych.

Reklama

Weto Chin i Rosji

W maju Chiny i Rosja zawetowały opracowaną przez USA rezolucję Rady Bezpieczeństwa, mającą na celu wzmocnienie sankcji gospodarczych wobec Korei Północnej.

Rada Bezpieczeństwa przyjęła od 2000 roku rezolucje zakazujące Korei Północnej wystrzeliwania rakiet balistycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy