Reklama

Reklama

Putin spotkał się z Xi Jinpingiem. Wskazał zagrożenie

- Tandem Moskwa-Pekin odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności globalnej i regionalnej gospodarki - powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Jak podaje agencja TASS, podkreślał on rolę współpracy z Chinami. Stwierdził też, że "próby budowy jednobiegunowego porządku świata przybrały ostatnio wyjątkowo okropną formę i są kompletnie nie do zaakceptowania".

Władimir Putin przebywa w Samarkandzie w Uzbekistanie, gdzie bierze udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW).

Tam również spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

- Próby budowy jednobiegunowego porządku świata przybrały ostatnio wyjątkowo okropną formę i są kompletnie nie do zaakceptowania - stwierdził Putin. Podziękował chińskiemu przywódcy za "bezstronne podejście do konfliktu w Ukrainie".

- Rozumiemy wasze pytania i obawy (odnośnie do wojny - red.). Z naszej strony popieramy ideę jednych Chin. Potępiamy prowokacje USA i ich satelitów w Cieśninie Tajwańskiej - podkreślił.

Reklama

"Kluczowy tandem"

Według Putina "tandem Moskwa-Pekin odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności globalnej i regionalnej gospodarki". Rosyjski prezydent wezwał również do globalnego wzmocnienia Szanghajskiej Organizacji Współpracy. 

Z kolei chiński przywódca zadeklarował, że "Pekin będzie kontynuować współpracę z Rosją jako z bratnim mocarstwem"

Przywódcy Chin i Rosji uczestniczyli też w trójstronnych rozmowach z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Churelsuchem - podał Reuters, cytując program wizyty przekazany mediom przez rosyjską delegację.

Putin podał, że te trzy kraje podzielają opinie co do najważniejszych kwestii i problemów. Wspominał też o zwiększeniu rozliczeń w narodowych walutach.

Spotkania z innymi przywódcami

Uzbeckie władze informowały, że w Samarkandzie Putin spotka się również z przywódcami Iranu, Kirgistanu, Pakistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, a także Azerbejdżanu, Indii i Turcji.

Szczyt SzOW potrwa do piątku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy