Reklama

Reklama

Putin: Rosja nie dąży do dominacji ani konfrontacji

Prezydent Władimir Putin zapewnił w czwartek, że Rosja nie dąży do dominacji ani konfrontacji. Odrzucił sugestie, jakoby Moskwa próbowała wpłynąć na wynik wyborów w USA i oświadczył, że to media tworzą wrażenie, że faworytem Rosji w wyborach jest Donald Trump.

Putin mówił o tym podczas corocznych obrad Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego forum skupiającego ekspertów specjalizujących się w tematyce rosyjskiej.

Jak w wielu poprzednich wystąpieniach Putin przekonywał, że na przełomie lat 80. i 90. "niektóre kraje" uznały się za "zwycięzców w zimnej wojnie" i odmówiły "równoprawnego dialogu z innymi uczestnikami życia międzynarodowego". Kraje te według Putina "próbowały rozciągnąć na cały świat działanie własnych struktur, norm i reguł". Putin ocenił, że Rosja nie widzi "pragnienia niektórych partnerów, by rozwiązywać realne problemy międzynarodowe".

Reklama

Mówiąc o "wymyślonych i mitycznych zagrożeniach w rodzaju osławionego "rosyjskiego zagrożenia wojskowego" ocenił, że propagowanie takich idei jest pretekstem do "naginania sojuszników zgodnie z interesami jednego supermocarstwa", a także przybliżania ku granicom Rosji infrastruktury i sił NATO.

Czy pozostawić gniazdo terrorystów?

Putin oświadczył, że w kwestii konfliktu w Syrii nie zadziałały osobiste ustalenia z prezydentem USA Barackiem Obamą. Według niego "w Waszyngtonie znalazły się siły, które zrobiły wszystko, by te ustalenia nie zadziałały w praktyce". Odnosząc się do sytuacji syryjskiego miasta Aleppo, Putin powiedział, że jest to wybór, czy "pozostawić tam gniazdo terrorystów", czy też starać się je ostatecznie usunąć, robiąc wszystko, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej. Porównał tę sytuację do potencjalnej ofensywy na Mosul i ar-Rakkę i zauważył, że również tam żyje ludność cywilna.

Według Putina w Stanach Zjednoczonych rozpętana została "histeria dotycząca wpływu Rosji na przebieg obecnych wyborów prezydenta". Prezydent oświadczył, że media nieprzypadkowo stworzyły wrażenie, że faworytem Rosji jest Trump. Ocenił to jako sposób walki politycznej i manipulacji opinią publiczną. Jak mówił, idea taka jest "podrzucana do masowej świadomości", a służy ona celom tych, którzy bronią interesów kandydatki Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

Zdaniem Putina Trump reprezentuje interesy tej części amerykańskiego społeczeństwa, która jest zmęczona obecnymi elitami; reprezentuje interesy "prostych ludzi". Rosyjski prezydent zapewnił przy tym, że Moskwa będzie współpracować "z każdym prezydentem, którego wybierze naród amerykański i który zechce pracować z nami".

Putin poparł inicjatywę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki

Putin potwierdził, że na ostatnim spotkaniu "czwórki normandzkiej" w Berlinie (przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy) poparł inicjatywę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki dotyczącą misji policyjnej OBWE w Donbasie. Jednocześnie oświadczył, że chodzi o misję "w trakcie przeprowadzenia przyszłych możliwych wyborów w Donbasie". - Ostatecznie wszyscy się zgodzili, że jest to możliwe, ale trzeba nad tym popracować - powiedział.

Mówiąc o formacie normandzkim, gospodarz Kremla oświadczył, że nie ma dla niego alternatywy. - Jeśli chcemy coś osiągnąć, trzeba pozostać w ramach tego formatu - ocenił.

"Rozdzielili nas, a potem napuścili na siebie"

Putin powtórzył swą wcześniejszą opinię, że uważa Rosję i Ukrainę w większości za "jeden naród" i jedną kulturę. - Rozdzielili nas, a potem napuścili na siebie - oświadczył. Wyraził przekonanie, że "zdrowy rozsądek zwycięży" i oba kraje znajdą wyjście z tej sytuacji.

Odnosząc się do konfliktów w Afganistanie, Iraku i Libii, zarzucił państwom zachodnim "irracjonalne dążenie do powtarzania własnych błędów". Ocenił, że nie doszło do stworzenia wspólnego frontu w walce z terroryzmem, a wezwania Rosji do wspólnej walki z tym zjawiskiem są ignorowane. Oświadczył też, że w wymiarze globalnym nie ma efektów walki z terroryzmem i ekstremizmem. - Zwyciężyć to zło można tylko, jednocząc wysiłki wszystkich państw świata. Rosja proponowała to i nadal proponuje wszystkim naszym zainteresowanym partnerom - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy