Reklama

Reklama

Putin: Rosja gotowa do prac nad pozablokowym systemem bezpieczeństwa

Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęła się w poniedziałek defilada wojskowa z okazji 71. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Bierze w niej udział ponad 10 tys. żołnierzy i oficerów reprezentujących wszystkie rodzaje rosyjskich sił zbrojnych. "Rosja jest gotowa do prac nad pozablokowym systemem bezpieczeństwa międzynarodowego' - oświadczył w poniedziałek prezydent Władimir Putin podczas defilady.

"Rosja jest otwarta na zjednoczenie wysiłków z innymi państwami w celu stworzenia współczesnego, pozablokowego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego" - powiedział Putin.

W krótkim wystąpieniu wskazał, że terroryzm stał się obecnie zagrożeniem globalnym i dodał: "jesteśmy zobowiązani, by to zło pokonać".

Putin oświadczył również, że siłą Rosji jest jedność i oddanie ojczyźnie. Według jego słów to "naród radziecki przyniósł wolność innym narodom".

Przez Plac Czerwony przejedzie około 130 jednostek naziemnego sprzętu wojskowego. Zaprezentowane zostaną egzemplarze najnowocześniejszego uzbrojenia, jakim dysponują rosyjskie wojsko.

Reklama

Pojazdy opancerzone Tigr, które od kilku lat pojawiają się na czele kolumny sprzętu pancernego, pojawią się na defiladzie wyposażone w nowy moduł karabinowy - Arbalet-DM. Po raz pierwszy w defiladzie uczestniczyć będzie zmodernizowany samolot transportowy Ił-76MD-90A. Od starych wersji Ił-76 różni się on formą skrzydeł, mocą silników, zwiększoną masą i udoskonaloną elektroniką.

W lotniczej części defilady główne miejsce zajmą samoloty, które uczestniczyły w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. To m.in. samoloty szturmowo-bombowe Su-24, wielozadaniowe myśliwce Su-34 i Su-35.

Tegoroczna rocznica obchodzona jest z mniejszym rozmachem, niż było to w ubiegłym, jubileuszowym roku. Mniejsza jest liczba żołnierzy uczestniczących w defiladzie i skierowano na nią mniej sprzętu wojskowego.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy